Güncel

Erkekler Ağustos ayında da boş durmadı

Erkekler Ağustos ayında da boş durmadı. 22 kadın öldürüldü

agustos_siddetbianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ağustos’ta 22 kadın öldürdü, üç kadına tecavüz etti, sekiz kadını taciz etti, 14 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 36 kadına şiddet uyguladı.

Ağustos ayında trans kadınlara yönelik saldırılar arttı, İstanbul’da Hande Kader kimliği belirsiz kişilerce tecavüz edilip öldürüldü. İzmir’de bir trans kadın intihar etti. Mersin ve Ankara’da ise üç trans kadın demir sopalarla darp edildi.

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da barışma teklifini reddettikleri için öldürüldü. Yüzde 17’si ise aynı nedenle şiddete maruz kaldı ve ağır yaralandı. Ayrıca üç kadın, kızlarının boşanmak istedikleri kocaları tarafından ağır yaralandı.

Okulların kapanmasıyla birlikte, kız çocuklarına yönelik cinsel istismar olayları azaldı. Cinsel istismar olaylarının yüzde 21’i çocukların kandırılıp götürüldükleri evlerde, yüzde 21’i çocukların kendi evinde yaşandı.

2016’nın ilk sekiz ayında erkekler en az 175 kadın öldürdü, 55 kadına tecavüz etti, 88 kadını taciz etti, 311 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 232 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler Ağustos’ta 22 kadın ile yanlarındaki iki erkek ve bir çocuğu öldürdü.

Ağustos ayında bu 22 cinayetin dışında, failleri henüz belirlenmemiş beş kadın cinayeti ve bir şüpheli ölüm medyaya yansıdı. Sistematik şiddete maruz kalan ya da berdel evliliğine zorlanan üç kadın ise intihar etti. Erken yaşta zorla evlendirilen 44 yaşında bir kadın ise çocuklarından ve kocasından şiddet gördüğü için intihara teşebbüs etti.

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da barışma teklifini reddettikleri için öldürüldü. Cinayetlerin yüzde 9’u koruma tedbir kararlarına rağmen gerçekleşti.

Bir erkek karısının boşanma davası açmasının ardından cezaevinden izinli olarak çıktı, karısını öldürdü.

Bir erkek karısını öldürdükten sonra adliyeden kahkaha atarak çıktı, öldürülen kadın ve eşinin bir süre önce mahallenin muhtarı tarafından “barıştırıldığı” öğrenildi.

Cinayet bahaneleri arasında kadının tecavüze direnmesi, telefon mesajlarını göstermemesi, telefon şifresini paylaşmaması gibi şeyler yer aldı.

Ağustos ayında medyaya yansıyan kadın cinayetlerinin yüzde 18’i sokak ortasında işlendi.

Kadınların yüzde 50’sini kocaları öldürdü: Bir kadını babası, ikisini boşanmak isteyen kızlarının kocaları, birini eski kocası, üçünü erkek kardeşleri, 11’ini kocası, birini oğlu, birin, sevgilisi, birini arkadaşı, birini tanımadığı bir erkek öldürdü.

Cinayetlerin yüzde 41’i ateşli silahlarla işlendi: Dört kadın tabancayla, beşi tüfekle, yedisi bıçakla, biri boğularak, ikisi boğazı kesilerek, biri işkenceyle, biri cisimle darp edilerek öldürüldü. Bir erkek, sevgilisinin de olduğu arabayı uçurumdan aşağı sürdü.

Katillerden üçü cinayetin ardından intihar etti.

Ağustos’ta kadın cinayetlerinin yaşandığı iller Antalya (3), Antep (1), Batman (1), Bitlis (1), Çorum (1), Denizli (1), Diyarbakır (1), Düzce (2), Eskişehir (1), Karaman (1), Kayseri (1), Konya (4), Manisa (2), Muğla (1) ve Trabzon (1).

Tecavüz

Ağustos’ta medyaya kadınlara yönelik üç tecavüz vakası yansıdı. Tecavüze uğrayan kadınlardan biri engelliydi.

Tecavüzcülerden biri kadının akrabasıydı, biri sosyal medyadan tanıştığı bir erkekti, biri ise çadırkentte güvenlik görevlisiydi.

Tecavüzcülerin biri tutuklandı, biri tecavüz ettiği kadın tarafından öldürüldü, biri ise tecavüz saldırısını gerçekleştirdiği çadırkentte “güvenlik görevlisi” olarak çalışmaya devam ediyor.

Tecavüz vakaları Bursa, İzmir ve Urfa’da yaşandı.

Ayrıca Samsun’da erkekler beş kadına zorla seks işçiliği yaptırdı.

Taciz

Ağustos’ta sekiz taciz vakası medyaya yansıdı.

Tacizcilerin tamamına yakını kadınların tanımadığı erkeklerdi. Taciz olaylarınınyüzde 37,5’i otobüsteyüzde 37,5’i sokakta yaşandı.

Tacizcilerin biri hastane teknisyeniydi, biri tesisatçıyı, biri kadının komşusu, diğerleri hiç tanımadıkları erkeklerdi.

Kadınlardan ikisi fiziksel tacize, ikisi hem teşhirciliğe hem fiziksel tacize maruz kaldı. Bir erkek (hastane teknisyeni) ameliyathanede anestezi altındaki kadının başında mastürbasyon yaptı. Tesisatçılık yapan bir erkek, bakım yaptığı binada oturan ve aylardır ısrarlı bir şekilde takip ettiği bir kadını evine giderek taciz etti.

Sadece bir tacizci tutuklandı.

Taciz olaylarının yaşandığı iller Aydın (2), Edirne (1), İstanbul (2), İzmir (1), Kütahya (1) ve Urfa (1).

Çocuk istismarı

Ağustos’ta 14 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar vakaları medyaya yansıdı.

Medyaya yansıyan bilgilere göre, cinsel istismar vakalarında sadece yedi fail tutuklandı, engelli bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan bir erkek adli kontrolle serbest bırakıldı.

Cinsel istismara maruz kalan kız çocuklarından biri engeliydi, biri ise Suriyeli bir mülteciydi.

Cinsel istismar olaylarının yüzde 21’i çocukların kandırılıp götürüldükleri evlerdeyüzde 21’i çocukların kendi evinde gerçekleşti: Üç çocuk kandırılıp götürüldüğü evde, üçü kendi evinde, biri bakkalda, biri bir siyasi partinin gençlik kampında, biri ailesiyle tatil yaptığı otelde, biri demokrasi nöbetinde, biri telefon aracılığıyla gerçekleşti.

Kız çocuklarına cinsel istismarda bulunan erkeklerden biri çocuğun annesinin işvereni, biri bakkal, biri gençlik kampı çalışanı, üçü komşuları, biri muhtar, biri üvey babası, beşi ise çocukların tanımadıkları erkeklerdi. Bir cinsel istismar vakasında failin çocukla tanışıklık derecesine yer verilmedi.

Çocukları istismar eden erkeklerin yaşları 18 ila 69, cinsel istismara uğrayan çocukların yaşları 9 ay ila 17 yaş arasında değişti.

Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının yaşandığı iller Ankara (1), Antalya (2), Antep (1), Aydın (2), Bitlis (1), Denizli (1), Hatay (1), Mersin (2), Samsun (1), Tekirdağ (1), Zonguldak (1).

Şiddet – yaralama

Erkekler Ağustos’ta 36 kadına şiddet uyguladı, yaraladı. Şiddet yaralama vakalarının yüzde 64’ü ölüme sebebiyet verebilecek yöntemlerle gerçekleşti. Şiddet olaylarının yüzde 11’i koruma tedbir kararlarına rağmen gerçekleşti. Bir erkek cezaevinden kaçıp, karısını öldürmeye teşebbüs etti.

Kadınların yüzde 17’si ayrılmak/boşanmak istediği için ağır yaralandı. Ayrıca üç kadın, kızlarının boşanmak istedikleri kocaları tarafından ağır yaralandı. Bir genç kadın ise, annesinin boşanmak istediği kocası tarafından ağır yaralandı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 17’si sokak ortasında gerçekleşti.

Bölgelere göre

Ağustos’ta toplam 88 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.

 

Bunların yüzde 19’u Karadeniz, yüzde 19’u Ege, yüzde 17’si Akdeniz, yüzde 17’si İç Anadolu, yüzde 16’sı Marmara, yüzde 9’u Güneydoğu Anadolu, yüzde 2’si Doğu Anadolu bölgelerinde yaşandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu