Güncel

Hamburg’da 8 Mart: HAYIR diyen kadınlardan toplantı ve yürüyüş

Referandumda “HAYIR” diyen ve Yeni Kadın’ın da içerisinde olduğu kadın kurumları tarafından dün basın açıklaması gerçekleştirildi. Almanya’da yayın Hamburg 1 televizyon kanalı,Türkçe ve Almanca yayın yapan Güncel dergisi, Avrupa Postası, Yeni Özgür Politika gazetesi, ATİK Haber Merkezi ve Özgür Gelecek gazetesi gönüllü muhabirlerinin ve yine devrimci ,demokrat ve yurtsever kurumlarının katıldığı basın açıklamasında kadın kurumlarının oluşturduğu merkezi HAYIR Platformu bildirisi basınla paylaşıldı.

Akabinde kültür-sanat alanında ülkede yaşanan baskılara değinen bir konuşma yapıldı. Tüm kadınlara referandumda HAYIR deme çağrısını yinelendi. Yeni Kadın üyesi ev emekçisi bir kadın da görülmeyen emeği görünür kılma mücadelesinin parçası olarak mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini, kadınların yaşam hakkı, özgürlüğü, bedeni, emeği için ve devlet tarafından sistemli hale gelen toplu katliamlara, hak gasplarına, gözaltı ve tutuklamalara karşı güçlü bir karşı koyuşla kadınları HAYIR demeye çağırdı.

 

Basın açıklamasının ardından yürüyüş

Basın açıklaması ardından kadınlar Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile düzenlenecek yürüyüşe katıldı. Kadın örgütleri 8 Mart’a ilişkin açıklamalarını okudular. Yeni Kadın adına da  8 Mart bildirisi  okundu. Bildiri dağıtımı yapıldı.

Yürüyüşe Yeni Kadın’ında içinde olduğu yerli ve göçmen kadın  kurumlarının dışında Partizan, ATİK, Naw-Dem, ADHK, MLPD, İnternationale B5 gibi devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar da katılarak destek verdi.

Referandum sürecine ilişkinde HAYIR dövizlerinin taşındığı, 8 Mart’a ilişkin pankartlarla yapılan yürüyüşte ATİK ve Partizan taraftarları 15 Nisan 2015’te Alman emperyalist devletinin faşist TC işbirliği ile yaptığı operasyonda tutuklanan ATİK Konseyi ve Yeni Kadın üyesi  Dr. Banu Büyükavcı şahsında politik tutsaklar için hazırladıkları dövizleri ve Türkiye’de haber takibi yaptığı esnada Urfa’da tutuklanan Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü gazeteci Aslı Ceren Aslan için de hazırlanan dövizler taşındı.

Coşkulu atılan sloganlarla St.Pauli semtinden yürüyüş başlayıp Altona semtinde yapılan kısa mitingle çalınan marşlar, halaylar ve zılgıtlarla sonlandırıldı.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu