Güncel

Ankara’da 8 Mart coşkusu: “Bahar bizimle gelecek”

Ankara: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Ankara Kurtuluş Parkı’nda Ankara Kadın Platformu’nun düzenlediği miting gerçekleştirildi. Miting öncesinde kolluk kuvvetleri ile kadınlar arasında gerginlik yaşandı. Kolluk kuvvetleri her ne kadar “tek adam” yazılı dövizlere saldırsa da miting sırasında sık sık “Tek adama hayır” sloganları yankılandı.

Mitingde Kürtçe, Türkçe ve Arapça metinler okundu. Katledilen kadınlara, ihraçla atılan kadınlara, kadın mücadelesinin simgeleşmiş önderlerine değinilen metinde dün Bursa’da meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren metal işçisi kadınlar anısına saygı duruşunda bulunuldu.

 

“Rojava’dan Polonya’ya… Kadınların sesine ses veriyoruz”

Metinde kadınların direnişinin ülke sınırlarını aşarak birbirine güç vermesine değinilerek “Rojava’dan yükselen kadınların mücadelesi, Polonya’da kürtaj yasağına karşı gerçekleşen kadın grevini selamlıyor. Arjantin, Meksika ve İtalya’daki bir kişi daha eksilmeyeceğiz diyen kadınların direnişi, bu kez Amerika ve İngiltere’de Trump’a karşı kadın isyanı oluyor. Bu 8 Mart’ta grev çağrısıyla alanlara çıkan dünya kadınlarını ve grev kararı alan birçok ülkedeki kız kardeşlerimizin sesine ses oluyoruz. Biz Türkiyeli kadınlar da dünyadan yükselen bu sese ses veriyoruz” denildi.

 

“Yaşamın öznesi biziz, bahar bizimle gelecek”

Son olarak “Biz kadınlar yeni yaşam kurma iradesinin öncüleri olma iddiamızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki; tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu saldırıları yine kadınların mücadelesi ile engelleyeceğiz. 8 Mart 2017 dünya grevine selam olsun. Özgürlük mücadelesi verdikleri için hapishanede olan kadın vekillere, belediye eş başkanlarına ve tüm kadın tutsaklara selam olsun. 8 Mart’ın isyan ateşi ve kadınların sınırsız gücüyle tüm dünyada direnen yaşamları ve özgürlüklerine sahip çıkan KADIN’lara selam olsun. Fabrikalarda, atölyelerde, iş yerlerinde sömürü düzenine inat insanca çalışma ve yaşam koşulları için mücadelemizi büyüteceğiz. Eşitlik, özgürlük, laiklik, barış ve demokrasi için hayatı hep birlikte öreceğiz. Ülkeyi savaşa sokanlara inat kardeşçe yaşayacağız. Ülkeyi OHAL’de KHK’larla yönetenlere inat işimizi geri kazanacağız. Başka bir dünyanın, başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz. Biz kadınlar tüm renklerimizle, HAYIR’larımızla dünyayı değiştireceğiz. Yaşam bizimle güzelleşecek çünkü yaşamın öznesi biziz. Bahar bizimle gelecek” sözlerinin ardından “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atıldı.

 

“Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”

Uluslararası kadın örgütlülüklerinden gelen mesaj okundu. Sonrasında Arapça, İngilizce, Kürtçe, İngilizce “Hayır” sesleri yükseldi. Alanda sık sık “Tek adama Hayır”, “Bağır herkes duysun diktatörlük son bulsun”, “Onlar başkanlık diyor, biz isyan”, “Jin dibejin na na na”, “El-mara el-hayat el-hurriya”, “El mara hılvi bi sevra”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” sloganları atıldı.

Miting, halaylar, sloganlar ve zılgıtlarla bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu