Güncel

Esenyurt’ta piknikte buluştuk

“Pandemiyi Bir de Bana Sor” kitabının tanıtımı kapsamında kadın ve LGBTİ+’larla bir araya gelmeye devam ediyoruz. Esenyurt’da kitap tanıtım etkinliği öncesinde kadınlarla bir araya geldik.

Kadın ve LGBTİ+’ların pandemi deneyimlerini aktardığı “Pandemiyi Bir de Bana Sor” isimli kitabımızın tanıtım etkinliği öncesinde Esenyurt’ta piknik düzenledik.

26 Haziran’da yapacağımız kitabımızın tanıtım etkinliği çalışmalarımız bir çok yerde sürüyor. Geçtiğimiz hafta Maltepe Gülsuyu’nda yaptığımız çalışmanın ardından bu hafta Esenyurt’ta devam ettirdik. Ev ziyaretleri ile piknik öncesi yürüttüğümüz çalışmayı piknik ile sürdürdük.

Kadın ve LGBTİ+lara dönük emek sömürüsüne, çok yönlü şiddete karşı “Pandemiyi Bir de Bana Sor” kampanyasını yürüttük. Ve kampanyanın devamında kadınların ve LGBTİ+’ların pandemiye dair söylediklerini kitaplaştırarak, bu deneyimleri kalıcılaştırdık. Erkek egemen sistemin bu özgün süreçte kadın ve LGBTİ+’ların yaşadıklarını görünmez kılma politikasını boşa düşürmek adına önemli bir çalışma oldu.

Şimdi kitabı hikayeleri, deneyimleri ve anlatımları ile kitabın yaratıcısı, yazarı olan kadınlarla buluşturuyoruz. Kitap tanıtımı için çeşitli küçük buluşmalar yapıyoruz. Bu buluşmalardan birini de Esenyurt’ta  piknikte yaptık.

Sabah kahvaltıda çayımızı demleyip, uzun bir sofra kurduk. Etrafımız çocuklarla çevriliyken sohbet etmekte zorlanmadık değil. Yağmurun yağmasıyla birlikte soframızı telaşla toplayıp, çardaklara sığındık. Yağmur vesilesi ile sohbete erken başladık. Çardakta sohbetimiz kitap tanıtım etkinliği üzerinden şekillendi. Bir kez daha pandemiyi, kadınlar üzerinde yarattığı etkiyi, bizi kampanyaya götüren süreci, kitap çalışmasını nasıl yaptığımızı hatırladık.

Kadınlar kendi yaşamlarındaki deneyimleri paylaşarak, birlikte mücadele etmenin yaşamlarımızda neleri değiştirebildiğine dair fikirlerini dile getirdi.

Yaşadığımız sorunları milyonlarca kadın yaşamakta ve benzer sorunları yaşarken, erkek şiddeti karşısında birbirimizden güç almanın yol yöntemlerine ve önemi üzerine sohbetimiz derinleşti.

Pandemide artan emek sömürüsü, erkek şiddetinin daha fazla açığa çıktığı bir dönemde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için kadın ve LGBTİ+’ların sokaklarda yükselttiği mücadelenin önemi sohbetimizin bir parçası oldu. Erkek şiddeti karşısında, yaşamlarımıza ve kazanımlarımıza sahip çıkmak için birlikte mücadele etmenin güçlendirdiği her bir kadının sözünde vurgulandı.

Yağmur vesilesi ile uzun uzun sohbet etme fırsatı bulduğumuz piknikte, “Erkekleri değiştirmek için verdiğimiz mücadeleyi, kendimizi ve birbirimizi güçlendirmek için verelim.” vurgusu öne çıktı.

Yağmurun dinmesiyle pikniğimize devam ettik.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu