Güncel

İntizar recm edilmeyi bekliyor

sudan_recmSudan’da yine bir kadın, kadına yönelik şiddetin en vahşilerinden biri olarak sayılabilecek ve kadını ve erkeğiyle tüm toplumu şiddetin bir parçası yapan recm cezası ile karşı karşıya. Uluslararası Af Örgütü Sudan’da İntizar Şerif Abdullah adlı 20 yaşındaki (ki daha da küçük olduğu tahmin ediliyor) bir kadının zina ile suçlanarak recm edilerek idam cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Şeriat hükümlerinin uygulandığı ülkenin kuzeyindeki Ombada’da yaşanan olayda İntizar alınan bilgilere göre erkek kardeşi onu dövdüğü sırada zina yaptığını itiraf etti. İntizar’ın mahkemeye çıkarılıp recm ile öldürülmesine mahkum edilmesindeki tek kanıt bu. Bunun üzerine tutuklanan İntizar’ın beraber olduğu iddia edilen kişi ise tüm suçlamaları reddetti ve serbest bırakıldı.  Yani İntizar, tek başına “zina suçunu” işlemiş sayılıyor!!!

İntizar 4 aylık bebeğiyle hapishanede recm edileceği günü beklerken Uluslararası Af Örgütü küresel çapta acil eylem kampanyası başlattı. Sudan’daki Af Örgütü temsilcisi Jean-Baptiste Gallopin yaptığı açıklamada İntizar’ın hiçbir şekilde bir avukat tarafından temsil edilmediğini ve anadilinde yargılanmadığını ifade ederek, dayak sonucu elde edilen ifadenin tek “delil” olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu