Güncel

Gözaltındaki kadınlar cinsel şiddete uğradılar

H. Merkezi: Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için 3 Eylül günü Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasına pankart asarken gözaltına alınan beş Yeryüzü Kadınları Platformu üyesinin, gözaltında fiziki ve cinsel işkenceye maruz kaldı.

Serbest bırakılan kadınlar, gözaltında yaşadıklarına ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Yeryüzü Kadınları Platformu üyesi Sibel Yalçın, yaptıkları eyleme dikkat çekerek, barışçıl eylemlerine saldıran özel güvenlikçiler ve polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındıklarını söyledi.

Götürüldükleri karakolda polis tarafından çıplak arama yapılmak istendiğini kaydeden Yalçın, buna izin vermedikleri için darp edildiklerini ifade etti. Devletin kadından sorumlu bakanlığında şiddet gördüğünü belirten Yalçın, kadın cinayetlerinin bu kadar artmasının sebebinin ortada olduğunu kaydetti.

Ardından konuşan HDP Mersin Milletvekili Çilem Küçükkeleş de, hala börek açmaktan bahseden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğunu ifade ederek, Yeryüzü Kadınları’nın tam da bakanlığın nerden bakması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu