Güncel

Çıplak arama işkencesine tutsaklardan “çıplak” protesto!

H. Merkezi: Sincan Kadın Hapishanesi’nde bulunan tutsaklar kendilerine ve ziyaretçilerine dönük çıplak arama dayatmasına karşı “çıplak” eylem yaptılar. Açıklamada “Devrimci kadınların ölüsünün de dirisinin de cinsel saldırı ve teşhirlere uğradığı bu sistemde hapishaneler de kadınlar ve LGBTİ’ler için birer taciz-tecavüz merkezi olmayı sürdürüyor” denildi.

Sincan Kadın Hapishanesi’nde tutsaklara ve kadın ziyaretçilere dönük tacizler sürerken konuya ilişkin bir mektup kaleme alan TKP/ML dava tutsağı Resmiye Vatansever, “Kadın bedeninin her türlü yöntemle tahakküm altına alınmaya çalışıldığı, kadın katliamcısı erkek katillerin mahkemelerde “iyi hal” indirimleri ile ödüllendirildiği, erkek devletin kolluk güçlerine taciz-tecavüz yetkisinin yasalarca verildiği, devrimci kadınların ölüsünün de dirisinin de cinsel saldırı ve teşhirlere uğradığı bu sistemde hapishaneler de kadınlar ve LGBTİ’ler için birer taciz-tecavüz merkezi olmayı sürdürüyor” dedi.

 

“Saldırıyı şimdilik engelledik”

Son dönemlerde hastane ve mahkemelere gidiş-gelişlerimizde gardiyanların yaptığı rutin üst aramasına bir de askerin arama yapma dayatması eklendi. Üstelik de bu aramalar her zamanki yerinde değil de kameraların olmadığı bir odada (çıplak aramaların yapıldığı odada) yapılmak istendi” diyen Vatansever, böyle bir aramayı kabul etmediklerini ve şimdilik yapılmasını engellediklerini belirtti.

Ancak hapishanelerde bu türden saldırıların sürekliliği ve birçok şekli var. Ağustos ayı açık görüşüne gelen kadın ziyaretçilerden de iç çamaşırlarını çıkartmalarının istendiğini öğrendik. Aynı zamanda, tutuklamaların ve sürgün sevklerin yoğunlaştığı bu dönemde bu hapishaneye yeni getirilen arkadaşlarımıza çıplak arama dayatılıyor. Kabul etmemelerine rağmen zorla bu arama yapılıyor” diyen Vatansever, bu saldırganlığa protestolarla cevap verdiklerini ve protestolarına yenilerini eklediklerini söyledi.

 

Çıplak arama işkencesine “çıplak” protesto!

TKP/ML, PAJK ve MLKP dava tutsakları olarak hücrelerden çıkartıldığımız her seferde ‘Çıplak aramaya hayır’, ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganları eşliğinde; üzerimizde gömlek, bluz gibi kıyafetleri hep birlikte çıkartıp, üst kısmımızda sadece iç çamaşırları kalacak şekilde yürüyoruz” diyen Vatansever, “Gideceğimiz yerlere bu şekilde gidip, hücrelere dönünceye kadar da giysilerimizi giymiyoruz. Aynı zamanda her yapılan çıplak arama saldırısı karşısında hep birlikte slogan atıyor, kapılara vuruyoruz” sözleriyle protesto hakkında bilgi verdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu