Güncel

YDK tacize karşı “Susmuyoruz, korkmuyoruz, utanmıyoruz” dedi

İstanbul: YDK bugün Gülsuyu’nda bir YDK’lının kaçırılarak taciz ve tehdit edilmesine karşı Kartal Adliyesi’nde bir açıklama yaptı ve tacizci polis hakkında suç duyurusunda bulundu.

5 Eylül günü Gülsuyu’nda bir Yeni Demokrat Kadın aktivistinin polis tarafından kaçırılarak taciz ve tehdit edilmesine karşı sokakları terk etmeyeceklerini duyuran kadınlar bugün (7 Eylül) Kartal Adliyesi’nde buluştu.

Taciz ve tehditleriniz bizi yıldıramaz” pankartı açan kadınlar, aynı zamanda “Tehditleriniz yıldırmadı, yıldırmayacak“, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, utanmıyoruz”, “Şiddetinizle barışmayacağız” yazılı dövizler taşıdı.

 

“Korkuları boşa değildir”

Sloganlarla eyleme başlayan kadınlar adına açıklamayı Aysel Kaya okudu. “İstihdam, eşitlik, demokrasi vs. kavramlar söz konusu olduğunda unutan ve yok sayan devletin hiçbir saldırı furyasında unutmadığı biz kadınlar bugün de bu saldırıların en boyutlusuyla karşı karşıyayız” diyen Kaya, daha sonra yaşanan taciz ve kaçırma saldırısını anlattı.

Saldırının esas hedefi arkadaşımızın kadın kimliğidir. Kadınların örgütlenmemesi, politikadan uzaklaşması, siyasette söz söylemesini engelleme hedefinin bir parçasıdır bu saldırı” diyen Kaya, bu saldırıların esas olarak devletin kadınların yükselen isyan çığlığından ne kadar korktuğunun göstergesi olduğunu belirterek şunları söyledi.

Korkmaları boşuna değildir. Korksunlar bizden. Yok etmek istediğiniz direngenliğimiz, isyanımız, mücadele azmimiz; Gezi İsyanı’yla erkek egemen devlete tokat gibi çarpan direnişimizden gelmektedir. Kobane’de kadınların direngenliğiyle tarihe not düştükleri zaferden gelmektedir. Özgecan’ı aramızdan alan kadın düşmanları şahsında erkek egemen devlet anlayışınızı sarsan kadın dayanışmamızdan gelmektedir.

 

“Tecavüzcü devletin düşmanlığından korkmuyoruz”

Varto’da şehit düşen Ekin Wan’a yaptığınız gibi işkenceleriniz; bizi ne bedenimizden utandırdı, ne de uzun soluklu mücadelemizde yılgınlığa düşürdü. Aramızdan aldığınız her kadın, bedenimize, kimliğimize yönelttiğiniz her saldırı öfkemize öfke kattı” diyen kadınlar son olarak şu mesajı vererek sloganlarla açıklamalarını sonlandırdılar: “Tecavüzcü devletin düşmanlığından korkmuyoruz, saldırılarından yılmıyoruz, her saldırınıza cevabımız direniş oldu ve bu direnişten vazgeçmiyoruz.

Eylemin ardından kadınlar suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye girdiler.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu