Güncel

Gözaltında tecavüz: “Onur kırıcı bu uygulamadan utandığım için bugüne kadar yaşadıkları anlatamadım”

Geçtiğimiz yıl Erzingan’dan Giresun’a yolculuk ettikleri sırada araçları jandarma tarafından durdurularak gözaltına alınanlar arasında olan Özgür Hakan Nacar’ın Giresun Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında iken tecavüze maruz kaldığı ve 16 gün boyunca ağır işkencelerden geçirildiği ortaya çıktı.

2016’da Giresun’da tutuklanan Özgür Hakan Nacar’ın gözaltındayken tecavüze uğradığı ortaya çıktı. 16 gün boyunca tutulduğu Giresun İl Emniyet Müdürlüğü’nde işkence altında ifade verdiğini belirten Nacar, 2017’de İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdiği mektupta, gözaltındayken bir binaya götürülüp copa benzer bir cisimle tecavüze uğradığını beyan etti.

ANF’de Zeynep Kuray tarafından hazırlanan habere göre 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olan siyasetçi Gülsüm Kaya’nın eşi Özgür Hakan Nacar’ın gözaltındayken tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Arkadaşlarıyla gittiği Giresun’a bağlı Espiye İlçesi’nde gözaltına alınan ve PKK’nin Karadeniz’deki milis yapılanması içinde yer aldığı iddiasıyla tutuklanan Nacar’a yapılan cinsel istismar İHD’ye gönderdiği mektupla açığa çıktı.

 

Yine ihbar yine zulüm!

Olay, 20 Ekim 2016 tarihinde Espiye İlçe Jandarma Komutanlığı’na 24 UC 203 veya 2003 plakalı siyah renkli Hyundai marka araç içinde iki şüpheli şahısın bulunduğu yönünde yapılan ihbar ile başladı. İhbarın yapıldığı akşamı Giresun Espiye İlçesi Nurettin Canikli Köprüsü üzerinde oluşturulan arama noktasında durdurulan araçta bulunan Özgür Hakan Nacar, Remzi Durmaz, Dursun Gülizar, Mümin Kurt burada gözaltında alındı.

16 gün boyunca gözaltında tutulan dört kişi hakkında hazırlanan iddianamede, işkence altında verdikleri ifadeler dışında hiçbir somut delil gösterilememesine rağmen, “PKK’ye üye olmak” ve “Karadeniz’de örgüt adına keşif yapmak” iddiasıyla tutuklandılar. Bu süreçte Nacar’a yapılan işkencenin boyutu Nacar’ın bir yıl sonra tutuklu bulunduğu Giresun E Tipi Cezaevi’nden İHD’ye gönderdiği mektupla su yüzüne çıktı.

 

“Copla tecavüz ettiler”

Nacar’ın 20 Ocak 2017 tarihinde gönderdiği mektupta, Espiye Emniyet Müdürlüğü’nden Giresun Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken bulunduğu araçtan üç kişinin yer aldığı başka bir araca bindirildiğini, bir binaya götürülüp copla tecavüze maruz kaldığını anlattı. Arkadaşlarıyla Giresun’a gezmek amacıyla gittiğini belirten Nacar, arama noktasında hiçbir açıklama yapılmadan durdurulup, gözaltına alındıklarını ifade ediyor.

Nacar mektupta yaşananları şöyle anlatıyor: “Espiye girişinde polis kontrol noktasında aracımız durdurulup, aranmaya başladı. Bize hiçbir açıklama yapılmadan ve aracımızdan uzak tutularak, duvar dibinde bekletildik. Başımızda 10 kişiden fazla polis ve askerler bulunuyordu; ellerinde uzun namlulu silahlar vardı. Asker olduğunu konuşmalarından sandığım birisi arkadaşımıza bakarak, ‘Aslında bunların hepsine bağlayıp Diyarbakır Belediyesi önünde havaya uçurmak lazım’ dedi.

 

“İstismar ederken fotoğraf çektiler”

“Ayrı ayrı araçlara ters kelepçelenip bindirildik. Beni tekrar aracımızı aramak için bir tamirhaneye götürdüler. Araçtayken, uzun boylu bir polis bana hakaret ediyordu. Espiye Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm. Emniyet’te yapılan üst aramamda çıkan bir kitap nedeniyle gözlüklü bir polis tarafından sinkaflı küfürlere ve dayağa maruz kaldım. Sonra Giresun Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmek üzere üç sivil polisin olduğu araca bindirildim. Bir müddet sonra bulunduğum araçtan indirilerek bir daha görmediğim üç kişinin bulunduğu başka bir araca bindirildim. Bir binaya götürülerek üç kişi tarafından copa benzer yabancı bir cisimle cinsel istismara uğradım; bu istismar sırasında fotoğrafa çekildim. Olaydan 5-10 dakika sonra beni ilk polis ekibine teslim ettiler.”

 

“ ‘Eşine de tecavüz ederiz’ diyerek ifade aldılar”

Ertesi gün eşim beni sormak için Giresun Emniyet Müdürlüğü’ne gelip gittikten sonra polisler, ‘Sana yaptıklarımızın aynısını eşine de yaparız’ diyerek söyledikleri ve yaptıkları her şeyi onaylamamı istediler” diye mektubunu sürdüren Nacar’ın eşi ve 7 Haziran seçimlerinde HDP milletvekili adayı olan Gülsüm Kaya da aynı davadan tutuklu.

Nacar, mektubunda kendisine yapılan onur kırıcı uygulamadan utandığı için bugüne kadar yaşadıkları anlatamadığını ifade ederek, insan hakları savunuculardan yardım istedi.

 

Yargıdan tecavüze örtbas çabası

Mektubu aldıktan sonra tecavüzü gerçekleştiren polis veya jandarma görevlilerin tespit edilmesi için Giresun Cumhuriyet Savcılığına suç duyusunda bulunan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın başvurusu reddedildi.

Bu ret cevabı yapılan itiraz hakkında “kovuşturmaya yer yok” kararı verilerek olayın üstü örtbas edildi. 9 Haziran 2017 tarihinde Giresun 1. Ağır Ceza’da görülecek ilk duruşmada ise copla tecavüz suçunun dikkate alınıp alınmayacağı soru işareti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu