Güncel

Acil Önlem Grubu, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz, Ni Una Menos”

Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde bulunduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu İstanbul’da, Arjantinli Kadınlarla aynı gün sokaklara çıkarak, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedi.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, “Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz” şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşarak Khalkedon Meydan’a yürüyüş düzenledi.

“Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kadınların nasıl öldürüldüğünü anlatan dövizlerle birlikte “Ni Una Menos”, “Yaşamak istiyoruz” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atarak, zılgıtlarla ses çıkardı.

Acil Önlem Grubu adına basın açıklamasını okuyan Özengül Ergül, kadın cinayetlerinin giderek vahşileştiğini kaydetti. Her gün bıçakla, silahla, çekiçle ve hatta dinamitle, kimi zaman ağır işkencelerle öldürülen kadınların haberlerini gördüklerini kaydeden Ergül, “Biz kadınlar her geçen gün daha fazla şiddet ve ölüm kıskacına itiliyoruz. Sadece dün erkekler iki kadını öldürdü. Denizli’de Şengül Sezgince boşanma davası çıkışında adliye önünde “koca” tarafından, İzmir’de Filiz Akbaş yine bir erkek tarafından katledildi. Bu sabah yine bir kadın cinayeti haberine uyandık. İstanbul’da Birgül Çoban, sistematik şiddet gördüğü “koca” tarafından sabaha karşı sokak ortasında katledildi” dedi.

 

“Sokaklara dökülen kadınlardan güç alıyoruz”

Ergül, “Tecavüzcülerin neredeyse ödüllendirilmesi erkek şiddetinin tesadüf, münferit değil; sistematik ve ‘istikrar’lı bir politikanın sonucu olduğunu gösteriyor.” Savaşın ise bu politikayı güçlendirmekle kalmadığını erkekleri silahlandırdığını kaydeden Ergül, “vahşete dönüşen erkek şiddetini normalleştiriyor, gündelik hayatın olağan bir parçası haline getiriyor” diye konuştu. Tüm bu şiddeti meşrulaştıran anlayışı reddediklerini belirten Ergül, sözlerine şöyle devam etti”: “Bize muhafazakârlığı dayatan; bizi işsizlikle, yoksullukla, şiddet gördüğümüz evlere geri göndererek “terbiye” etmeye çalışan bu iktidara “hayır” demeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerine giden yolları, erkekleri güçlendirip kadınları her alanda bilinçli bir şekilde güçsüzleştirmeye çalışarak döşeyen bu sistem karşısında her yerde ve her alanda mücadele etmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Birbirimizden ve dünyanın başka yerlerinde erkek şiddetine, kadın katliamına karşı sokaklara dökülen kadınlardan güç alıyoruz. 2017 yılının ilk yarısında 133 kadının öldürüldüğü Arjantin’de, devlet kurumları önlerinde çıplak bedenleriyle ”kadın cinayetleri soykırımdır” diyen kadınların isyanını biz de yükseltiyoruz. Arjantin genelindeki ilk yürüyüşünden tam iki yıl sonra bir kez daha sokaklara dökülen “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” hareketi (Ni Una Menos) ile aynı gün biz de sokaktayız. “Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz” demek için buradayız. Şiddete uğramadığımız, sömürülmediğimiz bir hayat için, özgürlüğümüz için mücadeleye devam edeceğiz.” dedi. Basın açıklaması zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde son buldu.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu