Güncel

‘Kadınların intikamı mutlaka alınacaktır’

RAKKA – Rakka operasyonunda dün startı verilen üçüncü aşamaya katılan QSD’nin kadın savaşçıları, tıpkı Şengal gibi Rakkalı kadınları da kurtaracaklarını söyleyerek, “Burada herkesin bilmesini istediğimiz tek şey; kadınların intikamını mutlaka alacağımızdır. Rakkalı genç kadınlar ve annelerimiz bizi mutlaka beklesin. Onlarla el ele vereceğiz. Bu sefer ki yaşam özgür bir şekilde olacak. Yaşama yeniden nefes vereceğiz” dedi.

Rakka’ya dönük devam eden “Fırat’ın Gazabı Operasyonu”nun üçüncü aşaması büyük bir katılımla başladı. Operasyona Demokratik Suriye Güçleri (QSD) bünyesinde YPG, YPJ, Süryani Askeri Meclisi, El Senadid Güçleri, Erka Xwe Parastinê, Skor Rakka, Suwar Rakka, Ehrar Rakka, Nexbe Güçler ve Şuheda Rakka grupları yer alırken, savaşçılar arasındaki kadın yoğunluğu dikkat çekiyor. Xiniz ve Bir Heba kollarından yürütülen operasyonda, 11 kilometreden fazla ilerleyerek, 3 köy ve 5 mezrayı DAİŞ’ten alındı. Operasyona katılan QSD’li kadınlar, DAİŞ’in merkezine gidip hemcinslerini kurtaracaklarını söyledi.

 

‘Rakkalı kadınları da kurtaracağız’

QSD savaşçılarından Arjîn Emin, Rakka halkının özgürlük çağrılarına sessiz kalmadıklarını, DAİŞ’in kadına yönelik esaretine son vermek için mücadele etiklerini belirtti. Arjîn, “Daha önce de birçok acıya son vermiştik. Nasıl ki Şengalli kadınlar DAİŞ’in esaretinden kurtarıldıysa, Rakkalı kadınlar da DAİŞ’ten kurtarılacaktır. Bu savaşımız ve mücadelemiz kadınların esaretten kurtarılmasına yöneliktir. Biz onlar için buradayız. Her bir kadınımızın öcünü DAİŞ’ten alacağız” dedi.

 

‘Bu savaşı sadece bir kesim için yürütmüyoruz’

Rakka’nın tamamını DAİŞ’ten özgürleştireceklerini belirten Dicle Rêzan adlı savaşçı ise, sadece Rakka için değil tüm Suriye halklarının birlikte yaşamını esas aldıklarını ifade etti. Rakka, Deyr El-Zor ve diğer alanlarda DAİŞ’in esaretinde bulunan bütün kadınları kurtaracaklarını dile getiren Dicle, herkesin bu topraklarda kadınların neden savaştığını görmesi gerektiğine işaret etti ve ekledi: “DAİŞ’e baksınlar, kadınların neden cephelerde olduğunu görecekler. Ki bu savaşı sadece bir kesim için yürütmüyoruz. Toplumun sağlam temeller üzerinde gelişebilmesi için bunu yapıyoruz.”

 

‘Yaşama yeniden nefes vereceğiz’

DAİŞ’e karşı oluşturulan cephelerde kadınların tek hedef etrafında birleştiğini kaydeden Suna Serêkaniyê de, Suriye’deki kadınların DAİŞ’e karşı yürüttükleri savaşta sembol haline geldiğini söyledi. Zaferin kadınların olacağının altını çizen Suna, şimdilerde DAİŞ’in başkentine yürüdüklerini belirterek, şöyle seslendi: “Burada herkesin bilmesini istediğimiz tek şey; kadınların intikamını mutlaka alacağımızdır. Rakkalı genç kadınlar ve annelerimiz bizi mutlaka beklesin. Onlarla el ele vereceğiz. Bu sefer ki yaşam özgür bir şekilde olacak. Yaşama yeniden nefes vereceğiz.”

 

Kaynak: DİHABER

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu