Güncel

Gazi’de kadınlar buluştu

1 Mayıs’tan itibaren kadın emeğinin güvencesizliğini, görünmezliğini konu alacak olan “Eme(K)adın” kampanyamızın hazırlık sürecinde kadınlarla buluşmaya devam ediyoruz.

Bu hafta 25 Nisan Perşembe günü Karayolları Mahalesi’nde kadınlarla biraraya geldik ve birlikte hem kampanyamızı hem de mahalledeki kadınların daha sık biraraya gelmesinin araçlarını konuştuk.

 

“Devlet ve patronlar ‘görünmezlikten’ kazanıyor”

Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte ilk olarak Dersim’in yöresel yemeği “Bişka Şir” yaptık hep birlikte ve neşeli bir sohbet eşliğinde yemeğimizi yedik. Ardından sohbetimize başladık.

Mahalleden bir arkadaşımız, birlikte olmanın, sık sık biraraya gelmenin öneminden ve bugün biraraya geldiğimizde dayanışma ve bilinçlenmenin güzel bir örneğini yaşatabileceğimizden söz etti.

Ardından bir başka arkadaşımız, kampanyamızdan ve kampanyamızın amaçlarından bahsederek; kadın emeğinin dünyayı yaratan emek olmasına rağmen görmezden gelindiğine ve yok sayıldığına dikkat çekti. Bunun yalnızca toplum tarafından değil erkek egemen devlet tarafından da görülmediğini söyleyen arkadaşımız, devletin ve patronların buradan elde ettikleri kar üzerine örnekler verdi.

 

“Daha sık biraraya gelelim”

Daha sonra yapılan karşılıklı sohbetlerde AKP’nin “örgütlülüğü” ve bizlerin örgütsüzlüğüne dikkat çeken kadınlar, mahallede daha sık biraraya gelmenin yolları ve araçları üzerine tartıştılar.

Etkinlik 1 Mayıs’ta alanlarda buluşmak üzere sözleşilerek sonlandı.

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu