Güncel

Bayburtlu kadınlar “Berdel”i izledi

27 Nisan Cumartesi günü Bayburt Kıratlı Köyü Derneği’nde buluşan kadınlar hep birlikte “Berdel” filmini seyretti ve ardından türküler söyleyip, halay çektiler. Biz de YDK olarak etkinliğe katıldık.

Bayburt Kıratlı Köyü Derneği’nde derneğin Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen film gösterimi ve sohbete katılan kadınların etkinliğine biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak katıldık.

 

“Bize hiç kardeş demediler”

Kadınlarla buluştuğumuzda kadınlar ilk olarak 1 Mayıs ve Taksim’in yasaklanması üzerine sohbet ediyor, tartışıyorlardı. Konuşmalar Suriye’de yaşanan savaşa ve burada TC’nin rolüne geldiğinde kadınlar genel olarak, “ABD, Türkiye’yi kullanıyor, kullanıyor; zamanı gelince onu da vuracak” şeklinde düşündüklerini söylediler ve “Suriye’deki savaş da bizi etkiliyor” dediler.

Suriye’nin ardından kadınlar bu kez de Alevi kimliğine devletin yaklaşımı üzerine konuştular. Bir teyzemiz, “Bunlar bizi öteden beri sevmezdi, bize zaten hiç kardeş demediler ki” dedi.

 

Kadınlar hayatlarını berdel ediyor

Sohbetin ardından beklenen kadınlar da gelince hep birlikte başrollerini Türkan Şoray, Füsun Demirel, Yaprak Özdemiroğu ve Tarık Akan’ın paylaştığı “Berdel” filmini izledik. Filmde erkek çocuk sahibi olmak isteyen Ömer (Tarık Akan), ardı ardına 5 kız çocuk sahibi olan eşi Hanım’ın (Türkan Şoray) “üzerine kuma getirmek” ister.

Ancak başlık parası ödemek istemeyen Ömer, henüz çocuk yaşta olan kızı ile oldukça yaşlı olan bir adamın kızının berdel edilmesini ister. Kızı yaşlı adamla evlenmek zorunda kalır, kendisi de kendinden küçük bir kadınla evlenir. Amaç erkek çocuk sahibi olmaktır!

Filmin etkileyici olan sahnelerinden “çocuk gelinlerin” berdel edindiği sahnede ve eşinin erkek çocuk sahibi olarak “soyunu devam ettirebilmesi” için 6. çocuğunu doğuran Hanım’ın (Türkan Şoray) ölüm döşeğindeki son sözlerin ardından birçok kadının gözyaşlarını tutamadı ve “töreye” tepki gösterdi.

Hanım’ın son sözleri kadınlar için söylenen en “manalı” sözlerden biriydi: “Senin oğlunu doğurmak için kendi canımla oğlunun canını berdel ettim”! Gerçekten de kadınlar çocukları için kendi hayatlarından vazgeçmiyor ve kendi ömürlerini çocuklarının ve eşlerinin ömürlerine berdel etmiyorlar mıydı?

 

Yaşasın kadın dayanışması!

Filmin ardından kadınlar filmde en çok bu sahnelerden etkilendiklerini anlattılar. Kadınlardan biri de “Baksanıza filmde kuma kadınlar bizim gibi dayanışma içindeydi. Bence en güzel kısmı oydu” dedi.

Filmin ardından kadınlar türküler söyledi, halay çektiler. Etkinlik 1 Mayıs’ta Taksim’de buluşma çağrısıyla sonlandı.

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

 

Video için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu