Güncel

Dicle’de Kadınların Yurt Direnişi!

 

amed

Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Selahattin Eyyübi Yurdundaki kadınlar, yönetimin keyfi kararlarını protesto etmek amacıyla 26 Nisan Cuma akşamı saat 20.30 dolaylarında bir boykot gerçekleştirdi. Kantin ve yemekhanenin alkış ve zılgıtlarla boşaltılmasıyla başlayan eylem kadın bloklarına doğru geçilen yürüyüşle devam etti. ÖGB’nin kadınları engelleme çabalarına rağmen bloklara giren kadınlar sloganlarla odaları dolaşarak boykota çağrı yaptı. Bloklardan birinde kapı kilitlenerek giriş çıkış yapmak isteyen kadınlar engellendi ve kitlenin boykota katılımının önüne geçilmeye çalışıldı.

Sonrasında Ziya Gökalp yurdunda kalan erkek öğrenciler, alkış ve sloganlarla boykot yapan kadınlara destek verdi. Ardından öğrenciler kantin ve yemekhane önüne yürüyüşe geçip bir basın açıklamasıyla boykotu tamamladı. Yapılan açıklamada yurt öğrencilerinin yaşadığı sorunlara değinilirken yemeklerin düzeltilmesi ve uzun zamandır kullanılamayan asansörlerin tamir ettirilmesi talepleri dile getirildi. Bunun yanı sıra öncesinde kadın ve erkek bloklarını ayrıştırmaya yönelik girişimlerde bulunan yurt yönetiminin yakın zamanda bloklar arasına tel örgü ve duvar yaptırarak öğrenciler arası sosyalleşme ortamını ortadan kaldırmaya yönelik girişimi protesto edildi.

Kadın bloğunun girişine durak yapılmamasına rağmen bu yolun kullanıma açılmasının, kadın öğrenciler açısından güvenlik problemi yarattığı ve cinsel taciz olaylarının önüne geçme yolunda adımlar atılmadığı vurgulandı. Selahattin Eyyübi Kadın Yurt yönetimi öncesinde de lezbiyen kadınlara yönelik homofobik yaklaşımlarıyla gündemleşmişti.

Eylemde Dicle özgürdür, özgür kalacak‘Yaşasın öğrenci dayanışması’ , Cemaat elini yurdumuzdan çek’‘Şeriat duvarını kaldıracağız’ , Direne direne kazanacağız sloganları atıldı.

AMED Yeni Demokrat Kadın

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu