Güncel

(Foto) İzmir’de kadınlar şiddete karşı direnişi selamdı

İzmir: Kadınlar her türden şiddete karşı direnişi kuşanarak sokağa çıktı. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi İzmir’de de kadınlar 25 Kasım’da alanlara çıkarak direnişi selamladı. Alsancak Gar önünde bir araya gelen İzmir Kadın platformu bileşeni kadınlar, “Savaşa IŞİD vahşetin erkek egemenliğine kadın katliamlarına nefret cinayetlerine deniyoruz” yazılı ortak pankart arasında yürüyüşe geçti.

Arin Mirkan, Kader Ortakaya ve Reyhaneh’in fotoğraflarının yanı sıra kadınlar, devlet-erkek işbirliği sonucu katledilen bir çok kadının fotoğrafları ile şiddete karşı mücadele tiklerine dair dövizler de taşıdı.

Erkekler vuruyor devlet koruyor“, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin jiyan azadi” sloganlarının atılmasının yanı sıra kadınlar tarafından Kobanê’de 2 aydan fazla bir zamandır IŞİD’de karşı destansı bir direniş gösteren YPJ “Biji YPJ” ve “Kobané’de direnen kadınlara bin selam” vb. sloganlarıyla selamlandı.

 

25 Kasım’a coşkuyla hazırlandık

Oldukça coşkulu olduğu gözlemlenen eylemde Yeni Demokrat Kadın da “Reyhaneh biziz, biz Arîn’iz” şiarıyla eylemde yerini aldı. Arin Mirkan, Reyhaneh ve Kader Ortakaya fotoğraflarını taşıyan YDK’lılar “Arin’den Reyhaneh’e direniş sürüyor”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Tam iffetli olacağız, bir gülme tutuyor” vb. sloganlarla büyük bir coşku ile katıldı. 2 haftalık yoğun bir çalışma yürüten İzmir YDK, “25 Kasım hazırlık atölyesinde” ile çalışmayı ve 25 Kasım eylemi çok daha kolektif örgütlemenin coşkusunu eyleme taşıdı.

 

“Kobanê’de kadınların direnişini selamlıyoruz”

Kadınlar Sevinç Pastanesi önüne gelmeden Kampüs Cadıları tarafından Kader Ortakaya’nın fotoğrafının yer aldığı ve üzerinde, “Mirabel Kardeşlerden günümüze ölüm değil direniştir Kader’imiz” yazılı pankartı açarak Kader’in direnişini selamladı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden karşı sokağa kadar da yürüyen kadınlar adına Kürtçe açıklamayı Ümit Fatma Fırat, Türkçe açıklamayı da Melisa Kökçe okudu.

Açıklamada, savaş dönemlerinde en çok zararı kadınların gördüğüne dikkat çekilerek, “Kadın dayanışması sınırları aşıyor. Acının ve öfkenin her türlüsüne maruz kalan Ortadoğulu kadınların bilinciyle; son dönemde İslam’ı kullanarak kadınların, halkların özyönetimine karşı terör estiren IŞİD gibi çetelerin yok etmek istediği tüm değerlere sahip çıkıyoruz. Kadınlar olarak, Ortadoğu’da eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşamak için Arinlerin, Kader’lerin ve nice kadının verdiği mücadeleyi selamlıyor, tüm kadınları Rojava kadın devrimini savunmaya, IŞİD ve emperyalist güçlere karşı Ortadoğulu kadınlarla dayanışmaya ve savaşa hayır demeye çağırıyoruz” denildi.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu