Güncel

(Foto) “Reyhaneh biziz, artık biz Arin’iz”

Eskişehir: Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Eskişehir Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 18.30’da Espark AVM önünde toplanan kadınlar Adalar Migros’a yürüdü ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Kader de, Arin de, Reyhaneh de mücadelemizde yaşıyor”

Dün Mirabel kardeşlerin başlattığı mücadeleyi bugün Rojavalı kadınlar devam ettiriyor. Rojava’da kadınlar tüm kuşatmalara ve saldırılara rağmen başka bir yaşamı var ediyor. Kobane’de kadınlar geleceğimize ışık tutacak bir mücadele veriyor” denilerek gerici IŞID çetelerine karşı YPJ’li kadınların destansı savaşımına dikkat çekilen açıklama “Suruç’ta katledilen Kader Ortakaya’yı unutmayacağız. Fedai ruhuyla bayraklaşan Arin Mirkan da, İran’da tecavüzcüsünü öldürdüğü için idam edilen Reyhaneh de biz kadınların yüreğinde, mücadelesinde yaşamaya devam ediyor” şeklinde devam etti.

 

“Kadın beyanı esastır”

Devletten topluma tüm mekanizmalar erkek egemenliğini desteklerken, taciz tecavüz davalarında kadın beyanı esas alınmayıp ispat yükümlülüğü kadına bırakılıyor. Mobbing davalarında hala kadın lehine bir karar çıkmış değil. Biz buradan bir kez daha haykırıyoruz: Kadın beyanı esastır” denilerek kadın beyanı esastır noktasındaki mücadelenin sürdürüleceği söylendi.

 

“Translara yönelik nefret sürüyor”

LGBTİ bireylerin yaşamı kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Translara yönelik nefret cinayetleri artarak sürüyor. LGBTİ’ler ayrımcılığa maruz kalıyor, intihara sürükleniyor, bulundukları her ortamda şiddetin her çeşidi ile karşılaşıyorlar. Devlet, polis, yargı, medya bu şiddetin hem uygulayıcısı hem destekleyicisi haline geliyor” denilerek LGBTİ bireylerin uğradıkları şiddetin, yaşanan baskının devlet eliyle gerçekleştiği teşhir edildi.

Açıklama “IŞID vahşetine, kadın katliamlarına ve nefret cinayetlerine karşı direnişimizi büyültüyor, sesimizi yükseltiyoruz. Yaşasın kadın dayanışması” şeklinde sonlandırıldı.

Eylem sırasında sık sık “Jin, Jiyan, Azadi” , “Biji Yekitiya Jinan”, “Kürtaj Haktır Uludere Katliam”, “Susma Haykır Translar Vardır”, “Nefret Cinayetleri Politiktir”, “Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizim”, “Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son” sloganları atıldı

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu