Güncel

Mersin Üniversitesi 25 Kasım

Mersin Üniversitesi Kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklama öncesi yürüyüş gerçekleştiren kadınlar Akbank önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

YDG’li Kadınlar olarak bizim de yer aldığımız yürüyüş sırasında “Biji berxwedana YPJ”, “Arin’den Kader’e sürüyor mücadele”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek vuruyor, devlet onu koruyor” gibi sloganlar atıldı.

 

“Kampüste, evde, sokakta, savaşta direniş”

Açıklamaya; “Kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığı, her gün yaklaşık 5 kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğü ülkemizde, bu durum, şiddetin vardığı düzeyi ve hükümetin bu sorunu çözme noktasındaki yetersizliğini açıkça göstermektedir” sözleriyle başlandı.

Ardından “Rojava’da direnen kadınların en büyük başarısı örgütlü bir kadın mücadelesine olan inançlarından gelmektedir. Bugün Rojava’da YPJ’li kadınların direnişi de, yine Mirabel gibi, Sakine, Leyla, Fidan, Arin, Beritan, Rosa Lüksemburg, Virgina, Clara ve daha birçok ölümsüz kadının mirasının devamıdır” denildi.

Açıklama “Kampüste, evde, sokakta, savaşta kadınlar direnişte, biz kadınlar için başka seçenek yoktur” denilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu