Güncel

(Foto) Hevsel’den 8 Mart’a kadınlar direnişte!

Amed: 6 Mart günü Dicle Üniversitesi Kadın Topluluğu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ve Hevsel direnişi için Ziraat, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimleri, Edebiyat Fakültesi öğrencileri olarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Yeni Demokrat Gençlik ve Yeni Demokrat Kadınlar da yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş sırasında “Jin Jiyan azadî”, “Her yer Hevsel, her yer direniş” sloganları atıldı.

 

Yürüyüşe polis engeli

Eğitim Fakültesi önünde toplanan üç fakülte öğrencileri buradan Hevsel’e doğru yürüyüşe geçmek isteyince polis engeliyle karşılaştılar. Polis olayı bildiklerini, önemli bir olay olduğunu fakat üniversitede Vali olduğundan dolayı yürüyüşü engellemeye çalıştığını söyledi.

Tüm engellemelere rağmen polis barikatını aşan öğrenciler yürüyüşe başladı. Mimarlık Fakültesi önünde tekrar TOMA’larla önü kesilen öğrenciler tüm engellemelere rağmen üniversite içinde bulunan tarladan Hevsel’e doğru yürüyüşe geçti.

 

“Hevsel genç kadının mücadelesi ile özgürleşecek”

Alanda bekleyen kitle öğrencileri zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde karşıladı. Alanda açıklama yapan Düo-Der Kadın Topluluğu, “Bizler biliyoruz ki ne kadar kendine yabancıysan o kadar kendin değilsindir. Biz kadınlar bu gerçekliğin bilinciyle yola çıkıyoruz. Üzerimize uygulanan erk zihniyete, sömürgeciliğe, beden metalaştırılmasına karşı sesimizi birleştiriyoruz. Kadının tekrardan özgücünü ortaya çıkardığı süreci inşa ediyoruz. Ve yine biliyoruz ki bu kadının örgütlü mücadelesiyle gerçekleşecektir” dedi.

Hevsel’de yapılan kıyımın aslında bir kadın kıyımı olduğunu vurgulayan Kadın Topluluğu, “Hevsel’e uzanan el kadına uzanmıştır. Genç kadınların mücadelesiyle Hevsel daha da özgürleşecektir” dedi.

 

“Ne gençlik ne kadınlar bu yasakları dinler!”

Yapılan açıklamadan sonra bir konuşma yapan BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, bu eyleme yönelik devletin ve Rektörlüğün tahammülsüzlüğünü kınadıklarını belirtti. “Hevsel hedef alındıysa bu merkezi politika dışında alınan bir hedef değildir. Dicle Üniversitesi’nin, rektörlüğün ve bölge il müdürlüğünün tek başına almış olduğu bir karar değildir” diyen Zümrüt “AKP direkt bölgenin doğasını, tarihini hedef alarak bugün başlatılan katliam aslında Hevsel’den başlayarak Dicle havzasını hedef almıştır” dedi.

Ne gençliğin ne de kadınların bu yasaklamaları dinleyeceğini vurgulayan Zümrüt “Genç başladık genç başaracağız. Bir devrim gerçekleşecekse o devrim de kadın yoksa devrim olamaz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamaların ardından hayatını kaybeden şehit kadınlar için fidan dikimi gerçekleştirildi. Daha sonra da Düo-der Kadın Topluluğu tarafından hazırlanan Kadının Gölgesi isimli tiyatro canlandırıldı.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu