Güncel

3. buluşmada seçim, 24 Nisan ve 1 Mayıs’ı tartıştık

Yeni Demokrat Kadınlar olarak bir buluşma gerçekleştirerek, çeşitli başlıklar altında tartışmalar yürüttük. 4 Nisan’da Ankara’da; İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin, Antakya ve Kars’tan gelen kadın ve LBTİ’ler olarak gerçekleştirdiğimiz buluşmada; Cinsel Şiddete Karşı Kadın Konferansı ve 8 Mart değerlendirmeleri, cinsel şiddet gündemine dair önümüzdeki süreçte yapacaklarımız, seçim tavrı ve çalışma tarzımız, 24 Nisan Ermeni Soykırımı, 1 Mayıs, yayın ve bütçe başlıkları altında verimli tartışmalar yaptık.

 

İlk başlık altında herkes kendi alanına dair değerlendirmelerini yaptı. Genel anlamda bu her iki süreçte yaptığımız çalışmalarla YDK’nın görünürlüğünü arttığı, politik olarak önemli cinsel şiddet üzerine sözünü söylediği konferans sürecinin olumlu ve başarılı, 8 Mart sürecinin YDK açısından bu sürecin çalışmalarının bir devam niteliğinde geçtiği vurgulandı.

Cinsel şiddete karşı mücadele gündemimize nasıl devam edeceğimiz üzerine tartışmalarda kendisine tecavüz eden adamı öldürdüğü için müebbet hapse mahkum edilen Nevin Yıldırım’ın müebbet verilemesinin gündemleştirmesinin önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca ihtiyacımız olan cinsel şiddete dair ve buna karşı mücadelede derinleşmek, bu anlamda daha fazla öğrenme, güçlenme sürecinin kadın atölyeleri ve profesyonel yardımlar alarak yapılması gerektiğine dikkat çektik.

Ayrıca özsavunma üzerine de tartıştık. Kadınların yalnızca fiziki olarak güçlendirilmesinin özsavunma olmayacağına vurgu yapan kadınlar, bunun önemli bir ayağının da bölgelerde oluşturulan ve oluşturmayı önümüze koyduğumuz komisyonlarımızın güçlendirmesi, aynı zamanda bu çalışmaların, kadın alanları oluşturmak olduğu yönlü tartışmaları ile devam ettiler.

Kimliğimizle ve dilimizle seçimlere…

İkinci kısım diyebileceğimiz genel seçimlerle ilgili bölümde ise seçim tavrımızın sürecin politik güncel duruma dair söz söyleme anlamında önemli olduğu vurgulandı. Alanlardan gelen kadınlar HDP Kadın Meclis toplantıları hakkında bilgi vererek başladı. Katılan alanlar bu toplantılar ve HDP Kadın Meclisleri’nin çalışma tarzına dair bilgiler verdi.

HDP genel seçim toplantılarına katılan kadınlar, deneyimlerini paylaşarak, bu çalışmalar sırasında, pratik süreçte yaşadıkları sıkıntılı durumları dile getirdi. Kadınlar genel çalışmalarda erkeklerin kadını arka plana iten tutumlarına dair örnekler vererek, buna dair eleştirileri genel merkeze taşımanın ve oradan bir genelge çıkmasını zorlamanın önemli olacağını belirtti ve bu yönlü karar aldı.

Kadın meclisleri çalışmaları yürütülürken kendi dilimiz ve gündemlerimizle, ki bu süreçte tartıştığımız cinsel şiddet ve ayrıca kadın emeği gündemleri bizim temel argümanlarımızı oluşturuyor, bu meclisleri hareketlendirmenin önemli olduğu tartışması yürütüldü. Ayrıca bu sürecin bizim açımızdan öğretici bir süreç olacağı vurgulandı.

24 Nisan ve 1 Mayıs’a dair alanlarda neler yapılabilir başlığı ile kadınlar, bu süreçlerde merkezi açıklamalar yaparak kadınlar cephesinde gündem oluşturmanın önemi üzerine durdu. Ayrıca 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına özgü soykırımda yaşamı yitiren kadınların mezar başlarında anmalar yapmayı, bu soykırımın satır aralarında kalan cinsel şiddeti öne çıkararak soykırımı teşhir etmeyi, site için yazı dizisi, röportaj yapmayı her alan önüne koydu. Aynı şekilde 1 Mayıs gündemli tartışmalarda, emekçi kadınların sorunlarını ve yine özelde çalışma alanlarında maruz kalınan cinsel şiddeti işlemenin, görünür kılmanın, YDK olarak bu gündeme dair daha örgütlü ve görünürlüğünü arttıran görsellerle katılmanın önemi üzerine duruldu.

 

Son olarak yayın ve bütçe dair tartışmalar yürüten YDK, belli bir bütçe oluşturmanın koşullarını oluşturmayı tartıştı. Yeni çıkan YDK dergisi ile ilgili genel görüşler alınarak bir sonraki dergi gündeminin konuları üzerinde başlıklar önerildi. Bir sonraki dergi konusu için genel görüş özsavunma üzerine bir dosya oluşturmak ortak fikir oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu