Güncel

(Eylem çağrısı) Sêvê, Fatma ve Pakize için eylemdeyiz!

Sokağa çıkma yasakları ile birlikte Kürt halkına yönelik imha politikalarını devreye sokan TC devleti, 4 Ocak akşamı Şirnex’in Silopiya ilçesinde 4 kişiyi katletti. Katledilenlerden 3’ünün DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve KJA aktivisti Fatma Uyar olduğu öğrenilirken devletin politik ve örgütlü kadınlara yönelik tahammülsüzlüğü ve korkusu bir kez daha kendini ortaya koydu.

Bu tahammülsüzlük ve korku, 2015 yılında Günay, Taybet, Güler, Dilek, Dilan, Yeliz ve Şirin’i katletmeleri ile yansıdı; 2016’nın ilk günlerinde ise Sêvê, Pakize ve Fatma’yı aramızdan aldı. Erkek devlet Sêvê, Pakize ve Fatma’yı katlederek  kadınlara açtığı savaşı 2016’da da devam ettireceğini ilan etmiş oldu. Ancak 2016’nın kadınların direnişinin yılı olacağını bizler çoktan ilan etmiştik. Bu direnişin bize bedeller ödeteceğini de biliyorduk-biliyoruz; çünkü söz konusu olan yüzyıllardır süren erkek egemen sistem tarafından kuşatılmışlığı yıkmak, özgürlüğümüze ulaşmak…

Ve ilanımızı tekrarlamak, “2016 direnişimizin yılı olacak!” demek; katledilen 3 kadın nezdinde erkek devlet tarafından infaz edilen kadınların hesabını soracağımızı haykırmak; kadın dayanışmasını büyütmek için Barış İçin Kadın Girişimi’nin bugün saat 19.30’da  Galatasaray Lisesi önünde yapacağı eyleme İstanbul Yeni Demokrat Kadın olarak bütün kadınları çağırıyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu