Güncel

Yeni Demokrat Kadın “2016 direnişimizin yılı olacak!”

İstanbul: 2016 yılına sayılı saatler kala Kadıköy’de eylem yapan Yeni Demokrat Kadın “2016 direnişimizin yılı olacak” diyerek 2015’te erkek-devlet şiddeti ile katledilen kadınları andı.

 

Yeni Demokrat Kadın dün akşam (30 Aralık) Kadıköy-Boğa’da 2015’te katledilen kadınları anmak için bir aylam gerçekleştirdi. “2016 direnişimizin yılı olacak” yazılı pankart açan kadınlar, “Susturamayacaksınız”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” yazılı birçok döviz de taşıdılar. Eyleme YDG’li Kadınlar da “Genç Kadınlar korkunuz olmaya devam edecek” ve “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” yazılı dövizlerle katılım sağladılar.

 

“2015 katledilen kadınların yılı oldu”

YDK adına açıklama yapan Rahime Karvar2015 yılını geride bırakırken 2016’ya T. Kürdistanı’nda faşist abluka, sokağa çıkma yasakları, her an bir kadının-çocuğun, genç-yaşlı insanların ölüm haberleri eşliğinde; başımıza yağan kardan ziyade topların, mermilerin kanlı izleriyle giriyoruz. 2016’ya Özgecan’ın yasını, Büşra’nın isyanını, Dicle’nin deli öfkesini, Dilek’in gülüşünü, Selamet ve Taybet’in direnişini, Şirin’in bilincini taşıyarak giriyoruz” dedi.

2015 yılı biz kadınlar için; yılın başlarında tecavüze uğrayıp yakılan Özgecan’ın, trans kadın Eylül Cansın’ın katledilmesiyle başlayıp devletin türlü yöntemlerle katlettiği kadınların; AKP hükümetinin açıktan destek verdiği DAİŞ aracılığıyla Amed, Suruç ve Ankara’da katlettiği kadınların yılı oldu” diyen Rahime, “Ancak tüm bunlara karşın 2015 aynı zamanda kadınların mücadelesi ile geçen yıl oldu” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

Açıklama sırasında kadınlar “Devlet yıkılsın, erkek altında kalsın”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” diye slogan attılar.

 

“Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından katlediliyor”

2015 yılında en az 276 kadının katledildiğini söyleyen Rahime; “Bu kadınlardan en az 149’u partnerleri (eşi, sevgilisi, nişanlısı, imam nikahlı eşi) tarafından katledildi. En az 35 kadın, eski partnerleri tarafından katledildi. En az 64 kadın akrabaları veya tanıdıkları (baba, kardeş, damat, kayınpeder…) tarafından katledildi. Bu kadınlardan en az 8’i yani sadece % 3’ü tanımadığı bir erkek tarafından katledildi. Yani katillerimiz en yakınımızdaki erk-ekler” dedi.

Kadınların boşanmak istemesi, erkeklerin barışma ve birlikte olma tekliflerini reddetmesinin kadın cinayetlerinde başlıca bahane olduğuna dikkat çeken Rahime, hakkında koruma kararı olmasına, karakollara başvurulmasına ve hatta sığınma evinde kalmalarına rağmen kadınların katlediliyor olmasının devletin bu katliamlarındaki ortaklığını ortaya serdiğini söyledi.

2015 yılında nefret cinayetlerinde 3 trans kadının katledildiğini hatırlatan Rahime “Artık bir mülteci ülkesi olan ülkemizde savaştan kaçarak hayatta kalabilmenin mücadelesini veren mülteci kadınlar da erk-devlet şiddetinin hedefindeydi. Resmi rakamlara göre 3 Suriyeli kadın yakınları tarafından katledilirken mülteci kadınlar devlet yetkililerinin ve sokaktaki erkeklerin sayısız fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddetine maruz kalmakta ve birçoğu sokakta yaşamak zorunda kalan Suriyeli kadınlar toplumun en aşağı kesimi olarak görülmektedir” dedi.

Kadınlar “Mülteci kadınlar yalnız değildir”, “Trans cinayetleri politiktir” şeklinde sloganla attılar.

 

“Direnişimizi 2016’ya taşıyacağız”

2015 yılında devletin politik ve örgütlü kadınları hedef aldığını vurgulayan Rahime, Suruç Katliamı’nda 10, Ankara Katliamı’nda 29, sokağa çıkma yasakları ve faşist ablukalar sırasında 30, evde infazlarla 7 kadının direkt devlet ve işbirliğindeki DAİŞ tarafından katledildiğini söyledi.

Politik ve örgütlü kadınlara dönük bu nefretin ve bu tahammülsüzlüğün altında tek bir neden var: KORKUYORLAR! Kadınlardan, kadınların bilinçlenmesinden, kadınların politika yapmasından, kadınların karşılarına dikilmesinden ve en çok da kadınların hesap sormasından KORKUYORLAR!” diyen Rahime açıklamasını şu şekilde sonlandırdı “Ancak yargısız infazlarla, katliamlarla, ne onların bilincini ne cesaretini ne de hesap sorma bilincini yok edemediler! 2016 yılında da edemeyecekler! Bizler katledilen kadınların öfkesi ve isyanını, ama ille de direnişlerini 2016’ya taşıyacağız! Katledilen kadınlara sözümüz olsun: 2016 bizim direniş yılımız olacak!

Açıklamanın ardından kadınlar katledilen kadınları anarak “Yaşıyor” dedi ve alkışlar, zılgıtlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

 


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu