Güncel

3 siyasetçi kadın Taksim’de anıldı!

İstanbul: Dün (6 Ocak) akşam saatlerinde Barış için Kadın Girişimi Galatasaray Meydanında, Türkiye Kürdistanı’nda katledilen Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar isimli 3 siyasetçi kadının için protesto eylemi gerçekleştirdi.

5 Ocak günü Silopi’de devlet Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ı katletti.

Olayın üzerine Galatasaray Lisesi önünde toplanan kadınlar eylemde, “Pakize, Seve, Fatma üzgünüz öfkeliyiz! Silahlar susun barış konuşsun” yazılı pankartı açtılar. Yeni demokrat Kadın (YDK) aktivistlerinin de aralarında bulunduğu kadınlar, “Hepimiz Fatmayız! Hepimiz Seveyiz! Hepimiz Pakizeyiz!”, “Katliamlara karşı dünyaya başkaldırıyoruz” yazılı dövizler ve katledilen 3 siyasetçi kadınların olduğu fotoğraflar taşıdılar. Kitle sık sık “jin jinyan Azadi”, “Şehit Namirin” sloganları attı. Öfkelerini sloganlara sığdıramayan kadınlar katilleri sessiz çığlıklar da boğmak için 10 dakika sessizlik eylemi gerçekleştirdi.

Kadınlar direngen oldukları için katlediliyorlar!

“Sessizlik” eyleminin ardından basın açıklamasını kadınlar adına okuyan Sarya TunçPakize, Seve, Fatma… Öldürüldüler öfkeliyiz, yastayız, unutmayacağız” diyerek Ankara, Suruç ve Amed saldırılarında ve T. Kürdistanı’nda sokağa çıkma yasakları ile gerçekleşen katliamlarda bu zamana kadar 79 kadının katledildiğini vurguladı. Tunç açıklamanın devamında şunlara yer verdi: “Bu kadınların bazıları kapı önünde taranarak öldürüldü. Bazları çocuklarını hastaneye yetiştirmek için beyaz bayrakla çıktıkları sokaklarda, bazıları ise evlerini ve yaşadıkları mahalleri terk etmemek için dirençlerinde ısrarcı olmalarından kaynaklı katledildi.

3 siyasetçi kadının aktif bir şekilde faaliyet yürüten ve tanınan kadınlar olduğunu bildiren Tunç, “Onun için öldürüldüler” dedi.

Son aylarda siyaset yapan kadınların hedef gözetilerek öldürülmelerinin tesadüf olmadığının altını çizen Tunç son olarak şunları söyledi:  “Bugünden sonra barış nöbetlerimiz Üsküdar’ da 10 Ocak Pazar akşamı saat 19.00’da, Üsküdar’daki Eminönü İskelesinde olacak. Yapacağımız eyleme tüm kadınları dayanışmayı büyütmek ve Kürt kadınlarının seslerine ses olmak için gerçekleştireceğimiz eyleme bekliyoruz.

 

Açıklamanın ardından eylem sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu