Güncel

Ege’de isyanın adı Özgecan’dı

İzmir: Ege Üniversitesi bugün Özgecan’ın isyanı oldu.

Mersin’in Tarsus ilçesinde üç kişi tarafından katledilen Özgecan şahsında üniversiteli yüzlerce kadın katledilen kadınların kampüslerden taşan öfkesi oldu.

Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen kadınlar Özgecan’ın fotoğrafları ile “Özgecan ve katledilen tüm kadınların hesabını soracağız” yazılı pankart açan kadınlar kadınları hesap sormaya çağırdı.

İçlerinde YDK’lıların da olduğu kadınlar, kadın katliamlarına dikkat çeken genç kadınlar, tüm fakülteleri dolaşarak yaşanan katliamı teşhir etti.

Şehit düşen Arîn Mîrxan, Kader Ortakaya’nın ve katledilen kadınların isimleri sayarak “yaşıyor” diyen kadınlar “çığlık değil öz savunma”, “yasta değil isyandayız”, “kadın/trans cinayetleri politiktir” “Jin jiyan azadi” vb sloganlar haykırdı.

Kadınlar kafelerde oturan kadınları eylem yapan çağrılarının ardından Manisa kavşağına doğru “kadınların öfkesi kampüslerden taşıyor” şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Kadınlara daha üniversite kapında barikat oluşturan polis, barikatı Manisa kavşağına kadar açacağını söyledi. Genç kadınlar “polis üniversiteden defol sloganları eşliğinde kavşağa geldi ancak polis, yeniden barikat oluştu, kadınların kavşağa girerek yolu kesmesini engel oldu, kadınlar burada kısa süreli bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından katledilen kadınlar şahsında saygı duruşu gerçekleştirdi.

Daha sonra kadınlar bir basın açıklaması okudu.

 

Açıklamanın sona ermesinden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan kırmızı kalpli bilboardu devirdi ve üzerine kendi pankartlarını astıktan sonra sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu