Güncel

Erganili kadınlar cinsel saldırılara karşı eylemde

H. Merkezi: Erkek devletin gözaltına aldığı kadınlara dönük cinsel işkencesine sessiz kalmayan kadınlar “Bu saldırılara sessiz kalmayacağız ve gözyaşlarıyla cevap vermeyeceğiz. Kadın yaşamdır ve yaşamdan vazgeçmeyeceğiz” diyerek eylem gerçekleştirdiler.

Amed’in Ergani ilçesinde KJA’nın çağrısı ile biraraya gelen kadınlar devlet güçlerinin cinsel saldırılarını protesto etti. SELİS Kadın Derneği önünde buluşan kadınlar 6 Eylül’de Amed’de gözaltına alınan Şükran Yıldız ve 8 Kasım’da Bismil’de gözaltına alınan Gülizar Akad’a yönelik Diyarbakır Emniyeti’ndeki cinsel işkenceyi teşhir ederek; “Kadına yönelik şiddet ideolojiktir”, “Özsavunma meşrudur” ve “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” dediler.

 

“Gözyaşları ile cevap vermeyeceğiz”

Burada bir konuşma yapan SELİS Kadın Derneği çalışanı Sosyolog Tülay Bingöl, ülkede kadın katliamlarının ‘sıradanlaştığını’ söyleyerek, “Her gün değil, artık anlık olarak kadınlar katlediliyor. Kadına, nasıl konuşacağından nasıl güleceğine ve kaç çocuk doğuracağına kadar karışılıyor. Bu kadın tiplerine uymayan kadınlar ise İŞİDvari bir şekilde işkenceyle tehdit ediliyor” dedi.

Polislerin gözaltında kadınlara uyguladığı cinsel işkenceye, DAİŞ zihniyetine karşı bugün bir kere daha toplandık. Alçakça, ahlaksızca yaklaşımları kınamak için buradayız” diyen Bingöl kadınların mesajını “Bu saldırılara sessiz kalmayacağız ve gözyaşlarıyla cevap vermeyeceğiz. Kadın yaşamdır ve yaşamdan vazgeçmeyeceğiz” sözleri ile duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu