Güncel

8. Baki Koşar festivali SES temasıyla gerçekleştirilecek

H. Merkezi: Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından yapılan yazılı açıklama ile 8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivalini duyurdu.

Festivalin bu yıl ki temasının “SES” olacağını belirten dernek etkinliği “8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali ‘Ses’leniyor” şeklinde duyurdu.

“Varoluşumuzdan itibaren cinsiyetlediriliyoruz”

“Varoluşumuzdan bugüne dek anlamlandırdığımız renklerden işaretlere, hareketlerden kıyafetlere ve hatta kokulara kadar cinsiyetlendirdiğimiz, buna göre de birbirine tahakküm ilişkisi kurmalarına olanak yarattığımız kültürün tüm bileşenlerinin arasında belki de en fazla üzerine düşündürtecek olan “ses”tir” diyen Dernek açıklamasına, uygarlık rahatsız edici sessizlikleri gizlemek için tasarlanmış bir gürültü komplosuysa, doğadaki sabitlenmemiş özgür tonların yerine ölçülü tonal müziği, uzaydan gelme bir virüs olan dili, temsili mümkün olmayan “çok” yerine hizaya getirilmiş “bir”leri tercih eden insanlık için ses nedir?” şeklinde bir soru ile devam etti.

“Ortak ses çıkarmak ise örgütlülüğe karşılık düşer”

Açıklamada, yüksekliği, gürlüğü ve kalınlığı; kısıklığı, zayıflığı ve inceliği karşısında eril hiyerarşi yaratan olduğunu, emirlerin onunla geldiğini, itaatin ise çoğu zaman onun yokluğuyla karşılık bulduğunu dile getirdi.

“Ses vermek için bizimle beraber ol”

Açıklamada, “Bu nedenle “ses çıkarmak” mücadele ölçütü, ortak ses çıkarmak ise örgütlülüğe karşılık düşer. İç sesimize ise vicdan deriz. Bu cevaplar yeterli gelmedi mi? Öyle ise 2016 yılının Şubat ayında gerçekleşecek olan 8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nde temamız olarak belirlediğimiz “Ses” ile hem onun ne olduğunu hem de ona dair ne varsa ses vermek için bizimle beraber ol” şeklinde festivale katılım çağrısı yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu