Güncel

“Ebru’nun davasına sahip çıkıyoruz!”

H. Merkezi: 6 yıl süren evliliği boyunca eşi ve eşinin ailesi tarafından sistematik olarak şiddete maruz kalan ve eşinin erkek kardeşi tarafından katledilen Ebru Torun’un  yarın (3 Mart) İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek duruşmasına Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu yaptığı açıklama ile çağrıda bulundu.

3 Mart’da  İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeyiz, öldürülen Ebru’nun davasına sahip çıkıyoruz!” denilen açıklamada erkek adalet değil, gerçek adalet için davanın takipçisi olmaya çağrı yapan Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu Ebru Torun’un katledilmesi ve ardından gelişen yargı aşamasına dair bilgi verdi.

#KadınKatliamıVar

Özgecan’ın  katledilmesi ile kadın katliamının Türkiye’nin gündemine oturduğunu ancak Ebru Torun cinayetinin sorumluluğunu kimsenin almadığını belirten açıklama  “Ebru Torun, erkek egemen sistemde erkekler tarafından katledilen kadınlardan sadece bir tanesi. Ebru yaşam dolu genç bir kadın iken, 6 yıllık evliliği boyunca kocası ve kocasının ailesi tarafından sürekli fiziksel ve psikolojik şiddete uğruyor. Her boşanmak istediğinde kocası onu ailesine zarar vermekle tehdit ediyor. Bu tehditler karşısında Ebru boşanamıyor, evi terk edemiyor, ailesine haber vermekten korkuyor. Ebru’yu kocasının erkek kardeşi öldürüyor. Katledilmesinden sonra ortaya çıkan mektuplarda Ebru yaşadığı tüm bu şiddeti anlatıyor” denildi.

Erkek adalet değil, gerçek adalet!

Yargı aşamasında ise soruşturma boyunca gizlilik kararı konulan dosyanın kadın örgütleri ve kamuoyundan gizlendiğine dikkat çeken Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, davada tanıklık yapabilecek kişilerin ifadelerine başvurulmadığını ve olay yerinde keşif isteğinin mahkeme tarafından gerekçesiz olarak reddedildiğini ifade etti.

Tutuklu yargılanan sanığın ifadeleri ise, ‘tahrik indirimi’ almak üzerine kurulu. Katil, Ebru’nun “namussuz” olduğunu söylüyor ve nice kadın katilinden bildiğimiz bahaneleri sıralıyor: Başını açıp gezmesi, kocası cezaevinde iken uygunsuz hareketler yapması, onu aldatması, vs.” denilen açıklamada 26 Eylül’deki duruşmada Mahkeme Heyeti kamu güvenliği gerekçesiyle duruşmanın izleyicilere ve basına kapalı yapılmasını kararlaştırıldığı aktarıldı. Avukatların duruşmanın kapalı olmasına itirazlarının da reddedildiğinin belirtildiği açıklamada “Ebru Torun davasında kadın örgütlerinden ve kamuoyundan gizlenen nedir? Duruşmaların kapalı yürütülmesi kararının acilen kaldırılmasını istiyoruz!” denildi.

“Artık tek bir kadının bile öldürülmesine, şiddet görmesine tahammülümüz yok!”

 

Daha önce de söylediğimiz gibi kadın cinayetlerinin bahanesi olmaz! Artık tek bir kadının bile öldürülmesine, şiddet görmesine tahammülümüz yok! Ebru’nun davasının takipçisiyiz! Ebru’nun katilinin ‘haksız tahrik-iyi hal’ indirimiyle ödüllendirilmeden cezalandırılmasını istiyoruz! Bugün sanık pozisyonunda olmayan, ancak azmettiren durumunda olan başta kocası ve kocasının ailesinden kişilerin de yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz!” şeklinde sonlandırılan açıklamada Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, 3 Mart Salı günü, saat 12.30’da Anadolu Adliyesi önüne eylem çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu