Güncel

Mersin’de renkli kadın mitingi

Mersin: Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Mersin Kadın Platformu öncülüğünde “Katledilen kadınların isyanı ve Kobanê coşkusuyla kadınlar alanlara” şiarı ile yüzlerce kadın Forum AVM önünden Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’na yürüdü. Miting Tarsus’ta katledilen Özgecan Aslan’a ithaf edildi.

Yürüyüş sırasında kitlenin coşkusu ve renkliliği dikkat çekti. Sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Özgecan’ın hesabını kadınlar soracak”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” gibi sloganlar atıldı. Miting alanına gelindiğinde ise ilk olarak özgürlük ve demokrasi mücadelesinde ve erkekler tarafından katledilen bütün kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Türkçe, Kürtçe ve Arapça konuşmalar yapılarak kadınlar selamlandı.

Kitle adına basın açıklamasını Menice Ürün okudu.  Sözlerine Korkun öfkemizden. Aldığınız canların hesabından, peşkeş çektiğiniz bedenimizin isyanından, talan ettiğiniz, hiçleştirdiğiniz, görünmeyen emeğimizin mücadelesinden korkun” diyerek başlayan Ürün konuşmasına şu sözlerle devam etti; “‘Kadın erkek eşit olmaz’, ‘Kadınlar için en önemli kariyer anneliktir’, ‘Kadın mıdır, kız mıdır belli değil’ ve daha nice üreterek, nasıl giyineceğimizden, nasıl yürüyeceğimize, nasıl konuşmamız gerektiğine, kaç çocuk doğuracağımıza, nerede nasıl çalışacağımıza kadar kadının yaşamını kendince şekillendirmeye çalışan AKP iktidarı ve onun yandaşları, başaramayacaksınız! Bu hayat bizim. Yaşam kadınlarla sürmekte, yarınlar renklerimizle özgürleşmekte.”

 

Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından çeşitli kadın müzik grupları sahne aldı. Miting marşlarla, halaylarla, zılgıtlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu