Güncel

“Kadınların sineması” yola çıkıyor!

H. Merkezi: Filmmor Kadın Kooperatifi (Filmmor) tarafından 12 yıl önce “Kadınlar Sinema Yapıyor” şiarı ile yola çıkan ve bu yıl 13.’sü düzenlenecek Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 13 Mart Cuma günü, İstanbul’da başlıyor.

27 Nisan’a kadar İstanbul, Denizli, Muğla-Bodrum, Amed, Adana ve İzmir’de “Kadınların sineması, kadınların direnişi, direnişin sineması”nın beyazperdeye aktarılacağı festival kapsamında Filmmor tarafından hazırlanan IŞİD çeteleri tarafından katledilen Deniz Fırat’ın hayatını anlatan belgesel de gösterilecek. Çekimleri Deniz Fırat’ın yaşadığı Maxmur ve doğum yerin olan Wan’da yapılan belgesel Amed’te 11-12 Nisan’da festival kapsamında gösterilecek.Festivalin geliri ise Şengal ve Kobanê kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktarılacak.

Kadınların deneyimlerini, düşlerini, gündemlerini, ürettiklerini, sinemayla ve sinemada buluşturmayı amaçlayan festivalde filmler, yine “Kadınların Sineması”, “Kendine Ait Bir Cüzdan”, “Cins-iyet-ler” ve “Bedenimiz Bizimdir” başlıklı bölümler altında gösterilecek. İki usta yönetmen, Margarethe von Trotta ve Nahid Persson Sarvestani toplu gösterimlerinin de yapılacağı festival kapsamında 25 ülkeden 60’ın üzerinde film perdeye yansıyacak. Film gösterimlerinin yanı sıra atölye, forum ve yönetmenlerin de katılacağı özel söyleşiler gerçekleştirilecek.

13.’sü düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin programı şu şekilde:

İstanbul: 13-22 Mart 2015
Denizli: 28-29 Mart 2015
Muğla-Bodrum: 4-5 Nisan 2015
Amed: 11-12 Nisan 2015
Adana: 18-19 Nisan 2015
İzmir: 26-26 Nisan 2015

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu