Güncel

Mersin’de 8 Mart engellenmek istendi

Mersin: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden birçok ilde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü Mersin’de polis tarafından engellendi.

Valiliğin OHAL’i bahane ederek iki kere reddettiği yürüyüş için kadınlar tüm yasaklamalara rağmen çağrılarına devam ederek, dün akşam bir araya geldiler. Forum AVM önünde buluşan ve aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadınlar, polis tarafından engellenmek istendi.

 

Engellemelere, tacize rağmen kadınlar yürüdü

Bunun üzerine kitlenin bir kısmı direkt Barış Meydanı’na geçerken bir kısım kadın ise yapılanın kadın mücadelesine ve 8 Mart’a baskı olduğunu, kadınlardan korkulduğunun en büyük kanıtı olduğunu belirterek yürümekte diretti. Bunun üzerine geri adım atan polis kalan kadınların toplu şekilde yürümesine izin vermek zorunda kaldı.

Yol boyunca tacizlere devam eden polis gösterilen iradeyle yürüyen kadınların peşinden koşturmak zorunda kaldı. Yürüyen kadın kitlesi Barış Meydanı’na sloganlar ve zılgıtlarla girdi.

Barış Meydanı’na varan kadınlar; halaylar, zılgıtlar, roman havaları ve dayanışmayla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu