Güncel

Derin bir solukla mücadeleye devam, 2021’de de birlikte güçlüyüz!

Kadın özgürlük mücadelesinin en önemli yanlarından biri durup nefes almayı, birlikte tartışmayı ve tıkandığı noktaları birlikte keşfetmeyi önemsemesidir. 2017’den bu yana kadın kurumlarının, bağımsız feminist ve öznelerinin olduğu Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), bu yönüyle şimdiye dek birçok deneyime sahip. Son yıllarda sokakta ve toplumsal birçok alanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı oluşan geniş muhalefeti örmede, birçok kadın kesimini sokağa çıkarmada elde ettiği istikrarlı başarıyı da buna borçlu.

Eşitsizliğin, erkek şiddetinin, yoksullaştırma politikalarının hayata geçirildiği kadar kadın direnişinin de örüldüğü, kadınların sokak sokak, semt semt kazanımlarına ve birbirine sahip çıktığı 2020 yılını geride bırakırken; KBG tarafından gerçekleştirilen forum, durup nefeslenmenin ve derin bir nefes alıp yola yeniden koyulmanın aracı oldu diyebiliriz. Bugün (16 Ocak Cumartesi) online yapılan foruma 100’ün üzerinde kadın katılırken tartışmalar ve öneriler hem akıcı hem de 2021 yılındaki mücadele hattını oluşturma açısından oldukça besleyiciydi.

Forumda ilk olarak 2020 yılının kadınlar açısından nasıl geçtiğine dair bir hatırlatma yapıldı. Ortaya çıkan tabloda ne pandeminin ne herhangi başka bir sağlık krizinin erkek egemen devlet politikalarını etkilemediği, aksine bunların kazanımlarımıza ve eşitlik mücadelemize saldırı konusunda fırsata çevrilmeye çalışıldığı net bir şekilde görülüyordu. Bu sistematiklik yeni bir durum değil, ancak istisnai ve münferit bir olgu olarak Kovid-19 gibi pandemik bir halk sağlığı sorunu yaşandığı durumda dahi yaşanıyor olmasının altının çizilmesi ve teşhir edilmesi gereklidir. Keza 2020’de kadınlar, tam olarak bunu yaparak sokakta, meydanlarda, karantina dönemlerinde ise sosyal medyada patriarkal düzenin ipliğini pazara çıkardı.

Ancak bir taraftan da bu durum kadın mücadelesi açısından patriarkal düzenin belirlediği gündemler etrafında ve saldırganlıklar karşısında ilerlemesi yer yer tıkanıklıklara neden olsa da, kolektif tartışma mekanizma ve işleyişinden vazgeçmeyen KBG, gerek kendi platform zemininden gerekse de içerisinde aktif olarak yer aldığı daha geniş platformlarda tartışmalara devam ederek bunu aşmaya çalıştı. Özellikle İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun’a dönük intikamcı politikalara karşı sürekliliği olan eylemlerin çeşitliliği ile hem üretti hem de iktidara geri adım attırdı.

2021’de patriarkanın pandemi maskesini söküp atacağız

Kuşkusuz eksik kalınan noktalar mevcuttu. Erkek şiddetine karşı ciddi bir öfke var ve bu öfke örgütlü bir şekilde sokağa dökülebiliyor, Kürt kadın hareketi başta olmak üzere örgütlü kadın öznelere ve kadın kurumlarına dönük gözaltı-tutuklama-tasfiye politikaları güdülürken kadın dayanışması örülüyor, güçlendiriliyor, sosyal medya erkek egemenliğine karşı güçlü bir kadın aracına dönüştürülebiliniyor, kadınlar açısından kadın hareketi bir adres olarak görülebiliyor. Bunlar başlı başına önemli kazanımlar ve ciddi bir güç anlamına geliyor. Ancak kadın emeğine dönük politikaları, patriarkal düzenin önem verdiği kadar kadın mücadelesi açısından gündemleştiremediğimiz ortada. Diğer yandan erkek şiddetine karşı, ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlar için dayanışmanın hızla örülememesi de diğer bir sorunsal olarak görülebilir.

Bu ve buna benzer kimi tartışmaları yaptığımız “Kadınlar Birlikte Güçlü İstanbul’da Mücadelesini Konuşuyor” forumu ile hem eksik kalan yanlarımızı hem platform zeminimizi hem de 2021’deki yönelimlerimizi konuştuk. Yeni kampanyalarla, eksik kalan yanlarımızı tamamlayacak yönelimlerle yeni yıla derin bir nefes alarak başlıyoruz. 2020’de patriarkal düzenin pandemi maskesine boyun eğmedik, 2021’de o maskeyi yüzlerinden çekip alacağız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu