Güncel

Buluşuyor, konuşuyor, baharın çağrıcısı 8 Mart’a hazırlanıyoruz!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yakınlaşırken Yeni Demokrat Kadınlar olarak online bir buluşma gerçekleştirdik. 8 Mart gündemimizi, yönelimimizi ve çalışma tarzımızı konuştuğumuz buluşmanın ardından heyecanla 8 Mart’a hazırlanmaya başlıyoruz.

Ankara, Aydın, İstanbul, Kocaeli ve İzmir’den kadınların katılımı ile gerçekleştirdiğimiz 8 Mart gündemli buluşmamızda “Pandemiyi Bir de Bana Sor” kampanyamızda açığa çıkan başlıkları daraltıp buradan edindiğimiz verileri gündemleştiren bir hat izlememiz gerektiği üzerine konuştuk. Temel olarak “patriarkanın; kadın emeğine dönük pandemi ile birlikte artan sömürü, emeğin görünmezleştirilmesi, kadınların istihdam dışı bırakılması, erkek şiddeti ile kadın kimliği ve emeğinin değersizleştirilmesi çabalarını teşhir etmeliyiz. Güç aldığımız kadın işçi-emekçi direnişleri, kadın dayanışması ve mücadelesi, şiddete ve hakların gaspına karşı sokakta yükselen, haklarına sahip çıkan kadın hareketini daha fazla gündemleştirmeli; Boğaziçi direnişi ile daha sık gündeme gelen erkek devlet şiddeti, çıplak arama işkencesi gibi gündemlere de vurgu yapmalıyız” dedik.

Bu dönemde kadın emeği ve işçi-emekçi direnişlerinde kadın görünürlülüğünü temel alan, pandeminin fırsata çevrilerek işsiz bırakılan, pandemi tedbirleri dışında bırakılan kadınlarla (kafe-bar emekçileri, mevsimlik tarım işçileri…) ilişkilenen bir çalışma hattı izlemek üzerine konuştuk. Bunu temel alan çalışmaları kendi alan toplantılarımızı yaparak netleştirme ve yaptığımız çalışmaları haberleştirerek sosyal medya hesaplarımızı aktif kullanma üzerine bir yönelim belirledik.

Direnişimizden güç alarak bu süreci kadın örgütlülüğümüzü güçlendiren bir yerden ele almak zorunluluğumuz ve sorumluluğumuzdan hareketle, heyecanımızla baharın çağrıcısı 8 Mart’a gidiyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu