Güncel

Değer Deniz’in katilinin “Erkekliğime dokundu” klasiği!

İstanbul: Müzisyen Değer Deniz’in katledilmesine ilişkin davanın ilk durulmasında katil “iyi hal indirimi” alabilmek için cinayeti, Değer’in kimi sözlerinin “erkekliğine dokunduğu” için işlediğini söyleyerek kadın katillerinin “klasik” bir taktiğini uygulamaya çalıştı. Dava 25 Aralık’a ertelendi.

5 Mayıs günü İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde katledilen ve “hırsızlık vakası” olarak üzeri örtülmeye çalışılan ama Diken haber sitesinin davanın iddianamesine ulaşmasıyla cinayetin cinsel bir saldırı sonucu işlendiğini öğrendiğimiz Değer Deniz davasının ilk duruşması dün (3 Kasım) Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önüne çağrı yapan ve aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadınlar gerçekleştirdikleri eylemle davanın takipçisi olacağını vurguladılar.

 

“Erkekliğime dokundu” yalanı!

14.00’te gerçekleştirileceği söylenmesine karşılık saat 17.00’de başlatılan duruşmada katilin 18 yalından küçük olması sebebiyle avukatlar dışında kimse mahkeme salonuna alınmadı. Basına kapalı yapılacağı söylenen duruşmanın açık yapılmasına karar verirken, sanık 17 yaşındaki C.M., yazılı olarak savunma verdi.

Değer ile “sevgili” olduklarını iddia eden sanık, Değer’in parmağında “tek taş yüzük” gördüğü için kıskandığını ve “Sen 15 gün yoktun, bir arkadaşımın hediyesi” dediği için bu sözlerinin “erkekliğine dokunduğunu” iddia etti!

 

“İfade bizi şaşırtmadı”

Deniz ailesinin avukatlarından Çiğdem Hacısoftaoğlu, “Sanığın savunmasının bizleri şaşırtmasını beklerdik ama maalesef şaşıramadık. İstisnasız tüm kadın cinayetleri davalarında artık sanıklar bu yönde savunma yapıyor. ‘Erkekliğime laf söyledi’. ‘Beni aldatıyordu, bir erkek olarak kaldıramadım’. Böyle söylüyorlar çünkü bu savunmaları ile haksız tahrik indirimi alabileceklerini düşünüyorlar. Ki bu kanıya kendiliğinden varmadılar. Yargı pratiği bu yönde cinsiyetçi pek çok kararla dolu. Bu davada da sanığın ‘Erkekliğime laf söylediğini iddia edersem kurtulurum cezadan’ düşüncesine kapılmasının tek nedeni, kendinden önceki kadın katillerinin benzer savunmalarla az cezalar almaları. O yüzden artık yargının yıllardır dillendirdiğimiz bu hususları ciddiye alıp kadın cinayetleri davalarında haksız tahrik indiriminden vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Duruşma, 25 Aralık’a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu