Güncel

Kadın tutsaklardan Urfa’dan Sincan’a süren cinsel işkenceye tepki!

Ankara: Sincan Kadın Hapishanesi’ndeki TKP/ML dava tutsağı kadınlar gönderdikleri bir mektupla bulundukları hapishaneye Riha’dan sürgün edilen iki genç kadına dönük cinsel şiddeti gündemleştirdiler.

Sincan Kadın Hapishanesi’nde tutulan TKP/ML dava tutsağı kadınlar gönderdikleri bir mektupla Riha’dan sürgünle Ankara’ya gönderilen Ş.Ç. ve 18 yaşından küçük L.T. isimli genç kadın tutsakların gözaltı sürecinde ve Sincan Hapishanesi’ne getirildiklerinde cinsel işkenceye maruz kaldıklarını anlattılar. Tutsaklar “İki arkadaşımızın yaşadıklarını, devletin kadın bedenine ve çocuklara yönelik işkenceci, tacizci, tecavüzcü yüzünü bir kez daha teşhir etmek amacıyla sizinle paylaşıyoruz” dediler.

 

“Biz IŞİD’iz, siz Türk polisine dua edin”

Geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarında Riha’nın (Urfa) Weranşer (Viranşehir) ilçesinde gençlere ve çocuklara yönelik operasyonu sırasında gözaltına alınan genç kadınlardan Ş.Ç. götürüldüğü Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde kendi, arkadaşları ve başkaları hakkında ifade vermeye zorlanmıştı. Bu dayatmayı kabul etmeyen Ş.Ç., elleri arkadan kelepçelenip başlarına beyaz torba geçirilerek Emniyet Müdürlüğü binasının alt katına indirildi.

Tutsak kadınların, vücudunda iki kurşun bulunan Ş.Ç.’den aktardıklarına göre Ş.Ç. binanın alt katında DAİŞ kıyafetleri giymiş siyah giysili ve siyah kar maskeli işkenceciler tarafından karşılandı ve burada ağır bir şekilde fiziksel ve sözlü olarak cinsel işkenceye uğradı. “Üreyemeyeceksiniz” şeklinde cinsiyetçi hakaretler eşliğinde sürdürülen işkence sırasında mekanizması çekilmiş silahı Ş.Ç.’nin ağzına sokan işkenceciler Ş.Ç.’yi öldürmekle ve tecavüz etmekle tehdit ederek “Biz IŞİD’iz, siz Türk polisine dua edin” dediler.

 

İkinci işkence; sürgün…

18 yaşından küçük olan L.T.’nin de Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde fiziksel ve cinsel işkenceye maruz kaldığını aktaran tutsaklar, kadınlarla birlikte gözaltına alınan erkek çocuklara da işkence yapıldığını söylediler. Bir çocuğun burnunu kırarak işkence eden polisin 2 çocuğa da işkenceyle ifade imzalattıklarını belirten tutsak kadınlar; Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanılan bu işkenceli sürecin ardından Urfa Hapishanesi’ne gönderilen çocukların kısa bir süre sonra da sürgün işkencesine maruz bırakıldıklarını söyledi.

Kürdistan’ın yoksul ailelerinin çocukları bu sürgünle Osmaniye, Alanya, İzmir-Menemen, Ankara-Sincan gibi hapishanelere gönderilmiş ve anlaşılan bu kez ailelerinden de uzaklaştırılarak yeni bir işkenceye maruz bırakılmak istenmiştir.

 

Cinsel işkence Sincan’da da sürdü

Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde yaşadıkları cinsel işkence yetmezmiş gibi sürgün edildikleri Sincan Kadın Hapishanesi girişinde de çıplak aramaya maruz kalan kadınlar için PKK/PAJK, MLKP ve TKP/ML dava tutsakları olarak eylem yaptıklarını belirten tutsaklar, “Hep birlikte çıplak aramaya karşı sloganlar atarak kapılara vurduk” dediler ve DHKP/C ve TKİP tutsaklarının da ayrıca benzer bir protesto eylemi gerçekleştirdiğini söylediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu