Güncel

Çocuklar fuhuşa zorlanıyor: Batman kör, sağır, dilsiz

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakıldığı ve ardından aylardır sistematik olarak fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. Mahkemenin gizlilik kararı getirdiği soruşturmada 3 kişi tutuklanırken, çocuğu cinsel istismara maruz bırakan pek çok erkeğin de ‘kentin tanınan isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığı belirtiliyor. Koruma altına alınan G.’nin ifadesiyle, Batman’da aylardır onlarca çocuğu fuhuşa zorlayan bir çetenin olduğu, yüzlerce erkeğin fail olduğu ve birçok kişinin bu cinsel istismarları bilmesine rağmen sustuğu öğrenildi.

Batman’da 14 yaşındaki çocuk, çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından sistematik olarak fuhuşa zorlandı. Açılan davaya gizlilik kararı getirilirken, çocuğun ifadesi Batman’da onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığını, yüzlerce erkeğin fail olduğunu ve birçok ismin bilmesine rağmen olayı gizlemeye çalıştığını ortaya çıkardı.

 

Cinsel istismar sonucu gebelik oluştu

Batman’da 14 yaşındaki G. isimli çocuk, aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı. Ancak G. kuaförde çalıştığı sırada bir gün içtiği ayrandan sonra bayıldı. Çocuk uyandığında kendini tanımadığı bir yerde buldu. Durumu kimseye anlatamayan G. o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismarın, çocukta gebelik oluşmasıyla ortaya çıktığı belirtildi.

 

Yalnızca 3 kişi tutuklandı

İfadesi alınan G., kendisini sürekli uyuttuklarını, her seferinde farklı bir yerde uyandığını ve çok sayıda erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldığını söyledi. G.’nin verdiği ifadesi doğrultusunda, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A. ile Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar Abdulkadir T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Çocuk korumaya alındı, gizlilik getirildi

Maruz bırakıldığı cinsel istismar pek çok kişi tarafından bilinen ve gizlenen G. ise, ifadesinin ardından Sosyal Hizmetler Kurumu’na gönderilerek koruma altına alındı. Soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirildi.

 

Yüzlerce kişi ortak oldu: Kefalet iddiası!

Ancak edinilen bilgiye göre, olaya dair 30’a yakın kişinin gözaltına alınarak ifadelerinin alındığı öğrenildi.

Batman’da onlarca kişinin çocuğun fuhuşa zorlanmasına ortak olduğu ve cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenilirken, gözaltına alınan pek çok erkeğin de ‘kentin tanınmış isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığı iddialar arasında yer alıyor. Kefaletle serbest bırakılanların kentin tanınan ve paralı nüfusundan insanlar olduğu belirtildi.

 

Çocukları fuhuşa zorlayan çete

G.’nin yaşadıklarının ardından Batman’da çok sayıda çocuğun fuhuşa zorlanarak cinsel istismara maruz bırakıldığı öğrenildi. Bu kişilerin özellikle politik ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yöneldiği de dikkat çekti. Yıldız Ç.’nin eşi Sabri Ç. ile Cudi, Bağlar, Çamlıtepe mahalleleri ve merkez mahallelerde farklı zamanlarda açtığı kuaförlerde çocukları fuhuşa zorladığı ve organize ettiği iddia edildi.

Yıldız Ç. tarafından en büyüğünün 17 yaşında olduğu öğrenilen onlarca kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığı öne sürülürken, kuaförler dışında bazı kafelerin ve evlerinde de kullanıldığı öğrenildi.

 

Çocuklar onlarca eve götürülmüş

Batman’da çocukların cinsel istismara uğradığı onlarca ev olduğu ve Batman Bölge Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu çevrede bir evin de fuhuş için tutulduğu öğrenildi.

Öte yandan bazı kız çocuklarının ise kaçırılarak bu fuhuşa zorlandığı öne sürüldü. Bu durum, bir ailenin HDP’ye yardım için başvurmasıyla ortaya çıktı.

Ayrıca Yıldız Ç.’nin istismar edilen çocukları çektiği videolarla tehdit ettiği ve bu videoları Avrupa’ya tanesini 14 bin TL’den sattığı da iddia edildi.

 

Uyuşturucu çetesi ile bağlantı

Kente hakim olan bu çetenin aynı zamanda yine Batman’da var olan uyuşturucu çetesi ile de bağlantılı olduğu ve bu çocukların uyuşturucuya alıştırılarak kendilerine bağımlı hale getirilmenin amaçlandığı öne sürüldü.

Yıldız Ç. ve Sabri Ç.’nin oğullarının ise özel harekat polisliği yaptığı edinilen bilgiler arasında.

 

Aileler konuşmuyor, herkes susuyor!

Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda, çocukların ailelerinin durumu gizli tutmaya çalıştığı öğrenildi. Ailelerin kendilerini korumaya çalıştıkları gözlemlenirken, çetenin ortaya çıkmasını sağlayan G.’nin ailesinin de hiçbir eşyasını almadan evini terk ettiği gelen bilgiler arasında. Durumun Batman’da birçok kişi tarafından bilinmesine rağmen tepki oluşmaması, basına yansımaması ve yalnızca 3 kişinin tutuklanması da ayrıca dikkat çekiyor.

 

Gazeteci Hatice: Tanınmış şahıslar var

Batman’ın yerel gazetesi Sonsöz gazetesinden Hatice Türkan ise, bu duruma sessiz kalmayarak yaşananları 7 Mayıs’ta köşesine taşıdı. Hatice köşesinde, “Haber takibini yapmak için çırpınmamıza rağmen, ne yazık ki gerekli bilgilere ulaşamadık. Tanınmış şahısların olduğu dosya için gizlilik kararı alınmış olmalı ki, yeterli bilgilere ulaşamadık. Çareyi baroyu aramakta bulduk” dedi.

 

‘Batman kör, sağır, dilsizi oynadı’

Yazısında hiçbir dernek ve sendikalarından, siyasi parti ya da kadın çalışmalarından olayla ilgili bir açıklama olmadığını öne süren Hatice, “Batman adeta kör, sağır ve dilsizi oynadı. Fakat biz ‘Toplum ne kadar güçlü bir ses çıkarırsa bu tür olayların ardı arkası da o kadar hızlı kesilebilir’ mesajı vermek istedik. Baro ve kadın derneklerine yönelik eleştirileri makalemize taşıdık. Fakat kaleme aldığımız yazılardan sonra baronun konuyla ilgili detaylı bir açıklamanın bize yapmasını beklerken, ne yazık ki baronun istismar olayları karşısındaki savunma ve bize karşı suçlamalarını son yaşanan çocuk istismarı ile ilgili tek satır bile yazmayan başka bir gazetenin sayfalarından okuduk” şeklinde eleştirilerde bulundu.


Bilgi veren yok!

Konuyla ilgili birçok iddianın yer aldığı Batman’da, kimsenin bilgi vermiyor olması, olayın gün yüzüne çıkmasını da zorlaştırıyor.


*Şilan Özhan ve Şehriban Aslan’ın düzenlediği haber Gazete Şûjn’den alınmıştır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu