Güncel

Çocuk istismarcısına 62 yıl hapis cezası!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 7 çocuğa cinsel istismarda bulunan Sabahattin Ataş’a 62 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşları 5 ile 15 arasında değişen ve aralarında 3 yeğeninin de bulunduğu 7 çocuğu 2014 ile 2016 yılları arasında cinsel istismara maruz bırakan Sabahattin Ataş’a toplam 62 yıl hapis cezası verildi.

Sabahattin Ataş’ın cinsel istismarına maruz bırakılan ve olay tarihinde 10 ile 8 yaşındaki iki çocuğun yaşadıklarını ablalarına anlatması üzerine ortaya çıktı. Cinsel istismarın geçen yılın Mayıs ayında ortaya çıkması üzerine Ataş gözaltına alındı. İki kardeşin dışında 5 çocuğa daha cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan Ataş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcı, Sabahattin’in 2014 ve 2016 yılları arasında eve getirdiği çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ve çocuklardan birine cinsel istismarda bulunduğu sırada evde olan diğer çocukların da bunu gördüğüne ilişkin ifadelere yer verdi.  İddianamede, Sabahattin’in belirtilen suçtan ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.


Cinsel istismar davasında indirim yapılmadı

 

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davaya, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı da müdahil oldu. Davanın 9 Mayıs’ta görülen duruşmasında karar açıklandı.

Ataş’ın olay tarihinde yaşları 5 ile 15 arasında değişen 7 çocuğa yönelik “Çocuğun cinsel istismarı” suçunun sabit olduğunu hükmetti. Sanık Sabahattin’in üzerine atılı suçu değişik zamanlarda birden çok defa işlediği ve bu suçu üçüncü derece kan hısımlığı olan kişiye karşı işlediği gerekçesiyle toplam 62 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak cezasında indirim yapmadı. Mahkeme, kaçma ve saklanma şüphesini gerekçe göstererek, tutuklu sanık hakkında hükmen tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu