Güncel

İzmir YDK: “Kadın tutsaklar onurumuzdur”

gebze_cezaeviKadın tutsaklara yönelik işkenceye tepkiler sürüyor. Gebze Hapishanesinde kadın tutsaklara yönelik uygulanan şiddeti protesto etmek için İzmir YDK, şiddet gören tutsak Kader Fındık’ın ablası ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Yapılan açıklama ile kadınlar, Hapishane idaresinin keyfi uygulamalara tepki göstererek sürecin takipçileri olacaklarını dile getirdiler. Basın toplantısında ilk olarak YDK adına bir konuşma yapılarak, sürece dair kısa bir bilgilendirme yapıldı. Konuşmada, sürecin takipçileri olacakları ve devrimci, yurtsever tutsakların yalnız olmadıkları dile getirildi.

Ardından YDK adına Gamze Öztürk basın metnini okudu. Öztürk, “Gezi döneminde gözaltı ve hapishanelerde bir kez daha tanık olduk. Çıplak arama dayatmasına pek çok keyfi uygulamalarına kadar tutsaklara dönük saldırılarının bir devlet geleneği olduğunu bilmekteyiz” şeklinde sözlerine başladı. Öztürk ardından, Gebze Hapishanesinde yaşanan keyfi uygulamalar ve saldırılar hakkında bilgi vererek, kadın tutsakların yaşadığı işkencenin kadın olmalarından doğru katmerli bir şekilde uygulandığını ifade etti.

“Kadın tutsaklarımızın sesine ses vereceğiz”

Öztürk, “Uygulanan bu şiddet, saldırı devrimci yurtsever kadınlara dönük ne ilk ne son olacaktır.  Kadın tutsaklara dönük bu saldırılara karşı hapishane önlerini, sokakları eylem yerleri eylemeli ve kadın tutsakların yalnız olmadığını bir kez daha haykırmalıyız.

Bizler kadın tutsaklarımıza yönelik cinsel, fiziksel, psikolojik taciz ve şiddet saldırılarına karşı yalnız olmadıklarını, onların duvarların arkasından yükselen seslerine ses vererek daha fazla dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha haykırıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Kimse onları sahipsiz sanmasın”

Basın metninin ardından Gebze Hapishanesinde saldırıya maruz kalan YDK’lı tutsak Kader Fındık’ın ablası Çiğdem Fındık, kardeşinin daima arkasında olacağını, bu sürecin takipçisi olacağı dile getirdi.

Fındık; Kader’in ve diğer devrimci tutsakların yalnız olmadığını, her türlü hukuksal yola başvuracağını dile getirerek kardeşinin duruşuyla, kişiliğiyle gurur duyduğunu vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu