Güncel

“Çağla Joker’in katili devlettir”

Dün gece Tarlabaşı Daracık Sokak’ta gerçekleşen cinayet üzerine Çağla’nın arkadaşları ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklama öncesi Çağla Joker’in arkadaşı Didem, olaya ilişkin kısaca bilgi verdi. Çağla’nın gasp sonucu öldürülmüş olduğunu, savcı ve polislerin çok geç geldiğini, polislerin ve sağlık personelinin transfobik yaklaşımlarının da olduğunu belirten Didem “Arkadaşımı ceset torbasına ben koymak zorunda kaldım, bu kadar nefret dolular işte” diyerek tepki gösterdi. Ayrıca cinayet sonrası destek için toplanan kalabalığa da polisin sert davrandığını da ekleyen Didem, polisin tutumuna tepki gösterdiklerinde ise polisin akşam evlerini basmaya gelecekleri yönde kendilerini tehdit ettiklerini söyledi. Yaşanmış bu cinayetlerin bir daha yaşanma ihtimaline karşı gereken mücadeleyi vereceklerini de ekleyen Didem, adaletin transfobik olduğunu ve güvenmediklerini vurguladı. Ailesi tarafından kabul edilmeyen Çağla’nın cenazesini ise İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği sahiplenecek. Öğleden sonra İstanbul LGBTİ tarafından yapılan açıklamayla, cenazenin aile tarafından alındığı ve cenazeye katılmak üzere aileyle görüşmeye çalıştıkları duyuruldu.

Sessiz kalmak suça ortak olmaktır

Çağla’nın bir başka arkadaşı ise “Bu cinayetlere ne kadar daha suskun kalacağız? Sessiz kalmak suça ortak olmak demek değil midir? Kentsel Dönüşüm adı altında yaşadığımız sokakları yıkıyorlar, yaşam alanlarımızı daraltıyorlar. Bir bu sokak kaldı ama burada da güvende değiliz. Burayı da kaybedersek, sokakta güvencesiz çalışmak zorunda kalacağız” dedi.

Katillerin yakalanmasını isteyen translar, sürekli evlerini basan polisin olay gecesi nerede olduğunu sordu. Her akşam 88’er lira para cezası adı altında haraç kesmek için sokağa gelen polislerin, sürekli tehdit ettiklerini de ekleyen trans bireyler; nefret suçları ile ilgili yasaya ‘cinsiyet kimliği’ ve ‘cinsel yönelim’ ibarelerinin de eklenmesini istedi.

“Uslu çocuk olmayacağız”

“Travestiyiz, gitmiyoruz. Alışın alışın buradayız” sloganlarını sıkça atan kitle adına basın açıklaması okundu. Kitle adına okunan açıklamada 2008’den bu yana 34 kadının nefret cinayeti sonucu öldürüldüğünü dile getirildi. Bu cinayetlerin politik olduğu vurgulanan açıklamada “Katledilen arkadaşımız Joker’in cenazesine dahi dokunmayan, olay yerinde bulunan arkadaşlarımıza cenazeyi taşıtan bu zihniyeti yok etme kararlılığımız devam ediyor. Sizler ağır tahrik indirimiyle katilleri aramıza salarken, yasal düzenleme çağrılarımıza kulak tıkarken, bakanlarınız aracılığıyla nefret cinayetlerini teşvik ederken, biz uslu çocuk olmaktan vazgeçeceğiz. Genel ahlak kurallarınız ile hayatımızı cehenneme çevirirken, bizler o cehennemin içinde zihniyetlerinizi yok edeceğiz” denildi.

“Mevzuat değişsin”

Güvencesiz çalışma alanlarına iten ve bizzat şiddet mağduru olmalarına vesile olan ‘fuhuş’ ile ilgili mevzuatın değişmesini, herkesin istediği işi yapabilmesinin garanti edilmesini, seks işçiliğinin bir meslek olarak tanınmasını ve güvenli alanlar açılması gibi taleplerin yer aldığı açıklama “Bir kez daha ekliyoruz. Çağrılarımıza kulak tıkadığınız sürece her yerde karşınıza çıkacağız. Korunaklı saraylarınızı, toplumun tüm ötekileri ile yerle bir edeceğiz. Katlettiğiniz Dora’yla, Nükhet2le, Joker’le geleceğiz” sözleriyle bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu