Güncel

Mücadeleye yükleniyoruz; tüm tacizciler ve Sedat Yurtdaş hesap verecek!

Eril hukuk sisteminin tacizci ve tecavüzcüleri her daim koruduğu yıllardır bilinen bir gerçektir. Kadının ataerki toplumsal düzen karşısında tacize-tecavüze ses çıkaramaması, ses çıkarsa bile tacizci ve tecavüzcülerin yargılanmaması bize sistemin kadına bakış açısını bir kez daha göstermişti.

Bilindiği üzere YDK’lı arkadaşımızın staj gördüğü Avukat Sedat Yurtdaş tarafından sistematik tacize uğramasıyla arkadaşımızın başlattığı hukuksal süreçte verdiği dilekçenin ardından C. Savcısı Sefa Suna arkadaşımızın beyanına dahi başvurmaksızın soruşturmayı “takipsizlikle” sonlandırmıştı. Bunun üzerine arkadaşımızla birlikte YDK olarak biz karara tepki göstermiş, hem hukuki alanda hem de sokaklarda protestolar düzenleyip tacizci Sedat Yurtdaş’ı teşhir etmeye devam etmiştik.

Bu mücadele sürecinde kadın örgütlerinden, kurumlarından ve avukatlardan aldığımız destekle birlikte ilk olarak Radikal Gazetesi’nde Sedat Yurtdaş’ın yazılarının yayınlanmamasını sağladık. Yine bu süreçte Filmmor, Sedat Yurtdaş’ın da içinde bulunduğu bir film projesini iptal etti.

Tüm bu gelişmelerin hemen arkasında arkadaşımız Batman Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz başvurusu yaptı. Arkadaşımızın başvurusu üzerine tacizci Sedat Yurtdaş da ‘kendisine iftira attığı’ iddiasıyla itiraz başvurusu yaptı. Hukuki sürecin bu aşamasında ise yaptığımız eylemler ve itiraz başvurumuz sonuç verdi.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sedat Yurtdaş’ın itirazını reddetti

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sedat Yurtdaş’ın iftira gerekçesiyle başvuru itirazını reddederek “Kovuşturmaya yer yoktur” şeklinde karar verdi ve arkadaşımızın başvurusu sonucunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kovuşturmaya yer yoktur” şeklinde verdiği kararını 5271 sayılı CMK’nın 161/7 maddesi uyarınca iptal etme kararı aldı.

Bu daha başlangıç, kadınların iradesinin önünde duramayacaksınız!

Bizler biliyoruz ki bu sonuç, arkadaşımızla birlikte verdiğimiz mücadelenin ürünüdür. Tüm ‘itibarına’ rağmen Sedat Yurtdaş’ın da kadın iradesinin ve kadın mücadelesinin karşısında duramayacağını; tacizciyle kafa kafaya verip tacize uğrayan kadını yargılayan eril sistemin geri adım atmaya mecbur kaldığını göstermiştir.

Sistemin kadınların üzerinde kurduğu bu abluka koşullarında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu karar elbette kazanımdır. Başta tacize uğrayan arkadaşımız olmak üzere tüm YDK’lılar ve bu süreçte bize omuz veren, sahiplenen kadın örgütlerinin başarısıdır, haklı gururudur.

Ancak bizler şunu da biliyoruz; yürüttüğümüz hukuki sürecin ilerleyen aşamalarında olumsuz kararlar da çıkabilir, muhtemeldir. Dolayısıyla verilen bu karar sonrasında, şimdiye kadar sürdürdüğümüz mücadeleyi esnetmeyeceğimizi, daha da yükleneceğimizi tekrar pahasına söylüyoruz.

Taleplerimizden vazgeçmiyoruz, tekrar ediyoruz:

*Sedat Yurtdaş avukatlık mesleğinden ihraç edilmelidir!

* Çalıştığı STK’lardan uzaklaştırılmalıdır!

* Hakkında yürütülecek ceza soruşturmasında en ağır ceza verilmelidir!

* Stajyer avukatlar üzerindeki cinsel taciz ve mobbing son bulmalıdır!

Yaşasın kadın dayanışması

Bizim, YDK olarak, bu süreçte güvendiğimiz esas noktalar ne kadın arkadaşımızın Baro’ya yaptığı şikayet ne de savcılığa yaptığı suç duyurusu olmuştur. Bizim dayanak noktamız, Amed’de bugün yanımızda olduğunu söyleyen, kadın arkadaşımızı dayanışmasıdır. Bizim, YDK olarak, bu süreçte güvendiğimiz esas noktalar ne kadın arkadaşımızın Baro’ya yaptığı şikayet ne de savcılığa yaptığı suç duyurusudur. Bizim dayanak noktamız, Amed’de, tüm Türkiye’de ve yurtdışında yanımızda olduğunu söyleyen, kadın arkadaşımızı sahiplenen kadın kurumlarının dayanışmasıdır.

Çünkü patriyarkal kardeşliği kıracak olan da budur. Amed dışındaki illerdeki YDK’lıların da, Amed YDK ve tacize uğrayan arkadaşımıza yönelik saldırılara karşı daha hızlı hareket ederek bu sürecin daha fazla parçası haline gelmesi önemlidir.  Yeni Demokrat Kadın ve arkadaşımıza yönelik karalama kampanyasının önünde duracak esas dinamikler harekete geçmediği sürece yalnızlaşma kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden daha fazla cüret, daha fazla hareket, daha fazla dayanışma içinde olmalıyız.

Bu süreçte bize omuz veren tüm kadınlara ve kadın örgütlerine/kurumlarının listesi aşağıdaki gibidir.

Ankara Kadın Dayanışma Vakfı

ATİK Yeni Kadın (Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Hollanda)

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi

Demokratik Kadın Hareketi

Dersim LGBTİ Girişimi

Diyarbakır Çınar Belediyesi Kadın Merkezi

Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Kadın Komisyonu

HDK İstanbul Kadın Meclisi

HDK Mersin Kadın Meclisi

Hebun LGBT

Hevî LGBTİ

İstanbul Feminist Kolektif

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

Kadın Emeği Kolektifi

Keskesor LGBTİ

Lambda İstanbul

Mersin 7Renk LGBT Derneği

Mersin Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışma Merkezi

Mersin Alevi Kültür Merkezi

Mersin Demokratik Özgür Kadın Hareketi

Mersin Kadın Emeği

Peljin Kadın Evi

Psikolojik Danışmanlar Derneği

Siyah Pembe Üçgen Derneği

SDP’li Kadınlar Koordinasyonu

Sosyalist Feminist Kolektif

Sosyalist Kadın Meclisi

Queer Adana LGBT

YDG’li Kadınlar

Yeni Demokrat Kadın

Yeşil Sol Kadınlar

ZeugMadi LGBT

 

Not: İmza listesi en son 29 Ocak tarihinde güncellendi.

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu