Güncel

Amed tecavüze karşı ayakta

Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken veya tecavüze uğrarken değil!

Amed: Yaşları 4,6,9 olarak değişen 3 kardeşe aralarında polis memurlarının da bulunduğu şahısların cinsel istismarda bulunması 23 Nisanda Amed’li kadınları sokaklara döktü. Çocukların yaşadıklarını babalarına anlatmalarıyla 19 Haziran 2013’te  Amed savcılığına intikal eden olay basına yeni yansıdı. 9 yaşındaki ifadesinde Çocuk, evine gittikleri polis memurunun kendisi ve kardeşine sıvı bir şeyler içirdiğini daha sonra ellerini kollarını koli bandı ile bağlayıp kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu ve bu olayın 13 aydır sürdüğünü belirtti.

Bu olayı protesto etmek isteyen kadınlar DÖKH’ün çağrısıyla ofis Azc plaza önünde bir araya gelerek yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe YDK, Partizan, SKM, Esp ve Keskesor LGBTİ oluşumu da destek verdi. Susmadık, susmayacağız, tecavüze sessiz kalmayacağız ‘’ pankartıyla yürümeye başlayan kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Yürümelerine izin vermeyen ve çevik kuvvetle önleri kesilen kadınlar, ‘’ Kadına değil, tecavüze barikat’’ sloganlarıyla protesto etti. Görüşmeler sonucu yürüyüşe hala izin vermeyen polis kadınların barikatları zorlamasıyla Koşuyoluna doğru yürünmeye geçti.

 

’Tecavüzcüleri değil çocukları koruyun, Tecavüze susmak ortak olmaktır, Çocuklara uzanan eller kırılsın ‘’ sloganları eşliğinde yürüyen kadınlara, polis kadınları taciz etti, kadınlar kendilerini taciz eden polislere tepki gösterdi. Koşuyolu parkı yaşam anıtı önünde DIKASUM adına okunan açıklamada Hülya Kanat : ‘’  Diyarbakır’da içerisinde polislerin yer aldığı 3 çocuğun cinsel istismara uğradığının ortaya çıktığını söyledi. Yaşları 4 ile 9 arasında değişen 3 kardeşin polisler tarafından cinsel istismara uğradığının belirten Kanat, yaşanan olayın çocuklar tarafında aile bireylerine anlatılması üzerine ortaya çıktığını ifade etti. Soruşturmaya takipsizlik kararı verildiğini söyleyen Kanat, çocukların savcılıktaki ifadelerine rağmen soruşturma süreci ve sonrasında çocuklara herhangi bir destek verilmediğini belirterek sivil toplum örgütlerini duyarlı olmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu