Güncel

Gulabi çetesi, halkın yanında

gulabi_cetesiHindistan’da Mahoba’nın farklı yerleşim bölgelerinde yaşanan kuraklık nedeniyle mahallelerde ciddi bir susuzluk yaşanırken, konuyla ilgili sorumluluk aldığını belirten Gulabi Çetesi (Pembe Çete) yetkililerle görüşeceğini açıkladı ve temiz kullanım suyunun gecekondu bölgelerine ve kırsal alanlara adil olarak dağıtılmasını istedi.

İsyandan.org’un haberine göre Gulabi Çetesi lideri Sampat Pal, Şef Magistrate’ye hitaben verdiği muhtırada halkın susuzluğuna çözüm olacak beş ayrı noktaya acilen su pompalarının konulmasını istedi. Sampat Pal, yaptığı açıklamada, kent yoksulları ve köylüler için adil su dağıtımının gerçekleştirilmesini, Mahoba merkezine, civar semtlerine ve kırsaldaki köylülere acilen su tankerlerinin gönderilmesini ayrıca merkezdeki hayvanların su ihtiyacını karşılayacak çeşitli mekanların ivedilikle hazırlanmasını istedi.

Polis korkarken, Gulabi çetesi Kotedarlara karşı silahlanacak

Geçtiğimiz Salı günü ise Mahoba ilçesinde Kotedar memurları iki köylünün yiyecek karnesini yırttı. Durumu polis yetkililerine aktaran köylüler çözüm bulamayınca Gulabi Çetesi’nden yardım istediler. Gulabi Çetesi’nde yer alan öfkeli 100 kadın sloganlar eşliğinde Kotedarların ofisine giderek, orada bir protesto gösterisi düzenlediler. Kotedarlara karşı harekete geçmeye isteksiz olan polis ise Gulabi Çetesi’ni kargaşa çıkarmakla suçladı. Herhangi bir tutuklama olmazken Gulabi Çetesi, Kotedarlara karşı silahlanacağını açıkladı.

“Tüm Kotedarların tutuklanmasını istiyoruz”

Bundelkhand’da yaşanan kuraklık nedeniyle yiyecek kıtlığı yaşanırken eyalet hükümeti yiyecek karneleri ile soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Ancak Kotedar memurlarının keyfi uygulamaları nedeniyle yoksul halk yiyecek karnelerini alamıyor. Nhdura Kotedar Chanderpaul’un dağ köylerinde yaşayan iki köylünün yiyecek karnelerinin zorla ellerinden alınarak yırtılması karşısında açıklama yapan Gulabi Çetesi komutanlarından Farida Begum, “Engelli ve yaşlı bir köylünün bu derece aşağılanması kabul edilemez. Kotedarlar halkın yoksulluk ve açlık sınırında yaşadığının farkında değiller. Tüm Kotedarların tutuklanmasını istiyoruz” dedi.

(Kaynak: ozgurgelecek.org)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu