Güncel

Boşanma Komisyonunuzu Tanımıyoruz!

kartal_kadinHaftalardır gündemimizde olan “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” ya da kamuoyunda bilinen adıyla Boşanma Komisyonu ile kadınların yaşamına dönük kapsamlı saldırı demek olan bu girişimi örgütlü bir güç ile durdurmak isteyen Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Kartal Kadın Dayanışması Bankalar Caddesinde komisyonu ve amaçlarını teşhir eden stant açtı.

Oldukça coşkulu geçen çalışmada kadınlar ajitasyonlarla, bildirilerle, müzikleriyle bütün kadınları akşam meydanda gerçekleştirilecek eyleme davet etti. Kadınların ilgisinin iyi olduğu stantta birçok kadın ile sohbet etme şansıda bulduk. Kadınların genel olarak süreçten çok haberi olmadığını gördük, zira boşanma adını duyunca “ne yani şimdi siz bize kocalarımızdan boşanın mı diyorsunuz” gibi söylemlerde bulundular. Birlikte güldüğümüz ve bildiğimiz oranda görüş alışverişinde bulunduğumuz kadınlardan eylem alanına gelenler de oldu. Bu önemli bir durumdu.

Akşam saat 18.00 itibariyle Kartal Meydanda toplanmaya başlayan kadınlar burada halaylar çekerek, zılgıtlarla, sloganlarla iktidarı da, kadın anlayışını da tanımayacaklarını bir daha dost düşman herkese ifade ettiler.

Kadın Kadındır Yarım Aklındır”, “Aile Değil Kadınız, Kadınlar İsyandayız” “Tayyip Kaç kaç Kadınlar Geliyor” sloganları ile “irademizi, hayatımızı hiçe sayan bu taslak geri çekilene kadar sokaklarda olacağız. Kadınlar ile ilgili kararlarda kadınların talepleri dikkate alınacak birlikte politika yapıp, yasal düzenlemeleri birlikte gerçekleştireceğimiz komisyonların kurulmasını talep ediyoruz” denilerek açıklama Yaşasın Kadın Dayanışması denilerek son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu