Güncel

Trans Onur Haftası “Direniş ve Barış” temasıyla gerçekleştirilecek

İstanbul: 7. Trans Onur Haftası’na ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında, dün Orlando’da DAİŞ tarafından 50 eşcinsel erkeğin katledilmesine ilişkin “Tüm dünyayı saran bu zulme ortak olanlara öfkeliyiz” denildi.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Eylül Cansın Transevi ve Çingene Gül Transevi tarafından bugün İHD İstanbul Şubesi’nde 7.’si gerçekleştirilecek olan Trans Onur Haftası’na ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Orlando’da DAİŞ tarafından gerçekleştirilen LGBTİ’leri hedef alan katliam lanetlendi.

Toplantıda ilk olarak söz alan İHD aktivisti Şenel Karataş, Orlando katliamının sadece nefret saldırısı olarak ele alınamayacağını belirterek Ortadoğu’da yaşanan katliamın son bulmadığı sürece bu katliamların devam edeceğini belirtti.

“Sürecin takipçisiyiz ve hesabını soracağız”

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Kıvılcım Arat ise, Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinsellerin ayaklanması ve kendileri üzerinde baskı kuran polise karşı 4 gün boyunca direnmesinin üzerinden 47 yıl geçmesinin ardından şimdi de Orlando’da bir katliamın gerçekleştiğini ifade etti. “Bu zulmün nerelere varacağını biliyoruz. Bu tarz savaş suçlarının halk mahkemelerinde yargılanacağını biliyoruz. Bu yüzden sürecin takipçisiyiz ve hesabını soracağız” dedi ve TC, Suudi Arabistan, Katar ve ABD’nin katliamın sorumluları olduğunu belirtti.

Basın açıklamasını İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Ejder Narsap ile Kıvılcım Arat yaptı. Orlando Katliamı’na karşı öfkeli olduklarını belirten Narsap, “Tüm dünyayı saran bu zulme ortak olanlara öfkeliyiz. Ödediğimiz vergilerle tırlar dolusu silah yollayanlara, sınırları açanlara, hastane kurup tedavi edenlere öfkeliyiz. Tüm dünyanın gözü önünde beslenen, palazlanan ve desteklenen DAİŞ zulmünü yayanlara öfkeliyiz” dedi.

Ezidî, Kürt, Nusayri, Türkmen ve Hristiyan toplumlarına yönelen saldırı dalgasının bu kez LGBTİ’lere yöneldiğine dikkat çeken Narsap, “Bu gidişatı durduracak iradeye sahibiz ve susmuyoruz” dedi.

“Direniş hayatta kalmak için zorunlu bir olgu”

Kıvılcım Arat ise, 7.’si gerçekleştirilecek Trans Onur Haftası’nın “Direniş ve Barış” temasına dair “Tema tartışmalarımız başladığında hepimizin bildiği tek bir şey vardı; o da en temel haklarımıza dahi erişirken hep birlikte direniş pratiğinden geçmek zorunda olduğumuz” ifadelerini kullandı. Trans toplumu açısından direnişin hayatta kalmak için zorunlu bir olgu olduğunu belirten Arat, “Eğitim hakkından sağlık hakkına, ulaşımdan barınmaya, yaşam hakkından adalete erişime kadar her alan bir direniş alanı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Arat sözlerine şu şekilde sonlandırdı: “Hafta boyunca yapacağımız panel ve atölyelerle kendi ‘direniş’ alanlarımızı tartışıp hepimizin ihtiyacı olan ‘barışa’ dair düşler kuracağız. Var olmak için direnmenin gerek olmadığı bir dünya düşünün altında buluşacağız. Kapitalizme, faşizme, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine karşı olan tüm transfobi karşıtlarını haftaya destek vermeye ve yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu