Güncel

Kadın Komitesi “İnanç, irade ve kadın direnişini selamlıyoruz!”

H. Merkezi: Devletin politik kadınlara dönük katliamlarına ilişkin bir açıklama yapan TKP/ML Kadın Komitesi, “Erkek egemen devlet bir kez daha yenilmiştir. Devrimci, yurtsever kadınlar; ‘bu kavgada biz de varız’ demektedir. Bu bütün kadınlara bir mesaj ve görevdir. Ve mesaj alınmıştır. Sloganlarınızı haykıracağız, direnişinizi sürdüreceğiz, hesabınızı soracağız. Size sözümüz, sizin iradenizle bedel ödeteceğiz” dedi.

Elimize e-posta yoluyla ulaşan bir habere göre Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) Kadın Komitesi devletin politik ve örgütlü kadınlara dönük katliamlarına ve kadın direnişine ilişkin “İnanç, irade ve kadın direnişini selamlıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

 

“Yıkılmayan barikatlar… Yenilmeyen irade…”

Abluka, işgal ve katliamlar karşısında halkımızın ördüğü direnişlere beşik olan T. Kürdistanı’nın bugün de dört bir yanında tarihe bir not düşülüyor. Mahallelerin en dip köşe başlarından yükselen sloganlar, bu direniş ve serhildan deneyimlerini unutulmaz kılıyor. Kurulan her bir barikat, açılan her bir hendek; umudun, geleceğin, direnişin izlerini taşıyan birer mevziye dönüşüyor. Zihinlerimize inançla örülen, katliamları gölgeleyen direnişin izleri kazınıyor” diyen Kadın Komitesi, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Sokağa çıkma yasakları, ablukalar, infazlar, katliamlar mağduriyeti değil; direnişi işaret ediyor. Türk devletinin ırkçı, milliyetçi, şoven, tekçi politikalarının hayat bulması için tankla, topla girmeye çalıştığı mahalleler; yıkmaya çalıştığı barikatlar direniyor. Cizre’de, Sur’da, Silopi’de, Dargeçit’te yok sayılan bir halkın talepleri, bu barikatlardan yükselen direniş çığlıklarında anlam buluyor. Çünkü bu topraklarda aylardır devam eden tek başına yasaklar değil, esas olarak direniştir, yıkılmayan barikatlardır, yenilmeyen Kürt halkının iradesidir.

 

“Kadınlar savaşın tarafı, direnişin öznesi”

Kadınların coğrafyada süren savaşın tarafı ve politik bir öznesi olduğuna vurgu yapan Kadın Komitesi, “Erkek egemen devlet; yaşam hakkı dahi tahakküm altında tutmaya çalıştığı kadınların savaşın tarafı olmasına karşılık nefretini, düşmanlığını sergileyecek onlarca örnekle karşımızda duruyor. Kadınların politik arenada rol almaları, siyasette söz söylemeleri, savaşçılaşmaları erkek egemen devlet tarafından ‘kırmızıçizgilerinin ihlal edildiği’ anlamına geliyor. Bunun kadınların bir isyanı olduğunu bilen devlet, bunu en ağır şeklide bastırmaya çalışıyor. Kadının kimliği, iradesi, devrimciliğinin yanında kadın bilinci ve bedeni, hedef alınıyor” dedi.

 

“Erk-ek aklı kadın bilincine yeniliyor”

Ancak ve ancak devletin kadınları mücadeleden koparmak isteyen erk-ek aklı her seferinde kadınların bilinci yenilmeye devam ediyor” sözleriyle kadın direnişi ve isyanına vurgu yapan Kadın Komitesi “Sakine’nin, Leyla’nın, Fidan’ın ardından yine aynı acı ve öfkeyi hissettik. Yine 3 Kürt kadın, yine örgütlü kadınlar, yine örgütleyen kadınlar… Onlar nezdinde yine direnen, savaşan, savaşın ön mevzilerinde yer alan, düşmandan hesap soran bütün kadınlardan intikam almayı/bütün kadınlara mesaj vermeyi hedefledi/hedefliyor faşizm. Günay, Dilan, Güler, Dilek, Yeliz, Şirin, Taybet ve son olarak da Seve, Fatma ve Pakize… Hepsi de devletin son süreçte tırmandırdığı saldırının hedefi ve kadınlara verilmek istenen mesaj oldular. Ama aynı zamanda kadınların isyanının yenilmezliğini de kanıtladılar” diyerek açıklamasını sürdürdü.

 

“Sözümüz, sizin iradenizle bedel ödeteceğiz”

En kirli katliamları, en azgın saldırıları devrimci kadınların iradesini kuşatmak, direnişini bastırmak için yeterli görmeyen erkek egemen anlayış, Yeliz ile Şirin’in ve 3 Kürt kadının katledilme örneğinde kendini bir kez daha gösterdi. Direkt olarak kadın bedenini hedef alarak yaptıkları bu katliam, kadınların direnişlerini, hesap sorma bilinçlerini, düşmana bedel ödetme iradelerini kuşatmayı amaçlamıştır” diyen Kadın Komitesi erkek egemen devletin bir kez daha yenildiğini söyleyerek “Ama işte, erkek egemen devlet bir kez daha yenilmiştir. Devrimci, yurtsever kadınlar; ‘bu kavgada biz de varız’ demektedir. Bu bütün kadınlara bir mesaj ve görevdir. Ve mesaj alınmıştır. Sloganlarınızı haykıracağız, direnişinizi sürdüreceğiz, hesabınızı soracağız. Size sözümüz, sizin iradenizle bedel ödeteceğiz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu