Güncel

BİKG, #BugünleriKonuşmak başlığı altında “dizilerdeki şiddeti” konuşacak

Barış İçin Kadın Girişimi, (BİKG) #BugünleriKonuşmak başlığı altında her ayın üçüncü cumartesi günü Feminist Mekan’da buluşacak. Her hafta yeni açılardan ve farklı sunumlar ışığında “bugünleri konuşmayı” planlıyor.

İlk sunumu bu hafta Cumartesi günü yani 18 Kasım saat 13.30’da Nükhet Sirman ve Feyza Akınerdem’in sunumuyla: “Bugünlerde Dizilerdeki Şiddeti Konuşmak” olacak.

 

“Türkiye’de yeni gerçekliğimizin kurulmasını el birliğiyle seyreder haldeyiz”

BİKG,” Aslında dizilerde şiddet hep vardı.  Aile içinde gündelik ve psikolojik.  Fiziki şiddet nadirdi.  Şimdi fiziki şiddet sürekli ekranlarda. Bunun bir hali yaygınlaşan savaş/özel harekat dizileri, ama farklı halleri de var. Bu şiddetin öznesi kim, nesnesi kim? Haklı/haksız şiddet ayrımını diziler nasıl yapıyor? Açıklanabilir şiddet ile açıklanamayan şiddet farkı ne işe yarıyor? Ne tür erkeklik ve kadınlıklar, faillik ve mağduriyetler var ediyor? Hangi gerekçelerle ve hangi büyük anlatının parçası olarak?  Türkiye’de yeni gerçekliğimizin kurulmasını el birliğiyle seyreder haldeyiz” bunları konuşarak başka anlatılar geliştirmek üzere bir araya gelerek, 18 Kasım günü Feminist Mekan’a çağırıyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu