Güncel

Kadın örgütlerinden Elazığ Hapishanesi’nde yaşanan işkenceye tepki

Kadın örgütleri bugün İstanbul İnsan Hakları Derneği’nde Elazığ T Tipi Hapishanesinde uygulanan baskı ve işkencelerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. OHAL ile birlikte gelen kanun hükmünde kararnamelerle birlikte devletin uyguladığı baskı ve asimilasyon politikası güçlenerek karşımıza çıkıyor. Eylem yasakları, müftülük ve tecavüz yasaları ile başlayan saldırılar tek tip elbise yasa ile tohumlarını atarak hapishanelere de yönelmiş ve şiddetli bir şekilde kendini göstermeye başlamış durumda. Mevcut süreçte hapishanelerdeki kadınlara “sizler kadın değil tutsaksınız” deniyor. İşkenceler uygulanıyor ve adeta bir toplama kampına dönüştürülmeye çalışılıyor. Şimdi böyle pratiklerini şiddetli bir şekilde Elazığ T Tipi Hapishanesinde görüyoruz.

15 Kasım günü kadın örgütleri kadın tutsaklara karşı sistematik şekilde uygulanan işkenceye karşı YDK, DKH, TJA, Devrimci Partili Kadınlar, HDP Kadın HDK Kadın Meclisleri, ÖGK ve SKM İHD’de basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Devletin dayattığı tek tip kıyafete, kimlik yasasına ve işkenceye karşı direnişi büyüteceğiz”

Basın açıklamasında tek tek kurumlardan söz alınarak konuşma yapıldı. YDK adına konuşma yapan Çağla Aydın, “OHAL ile berber gelen KHK’lar sonrasında devletin kadınlara uyguladığı baskı zülüm ve sömürü politikasını artmaktadır. Bunun bir diğer yüzünü bugünde Elazığ T Tipi hapishanesinde görmekteyiz. Elazığ Hapishanesinde Tek Tip Elbise ve kimlik dayatması sürmektedir. Biz kadınlar devletin dayattığı tek tip kıyafet, kimlik yasası ve uygulanan işkencelere karşı direnişi büyüteceğimizi bir kez daha burada söylüyoruz” dedi.

Çağla, hapishanedeki kadın tutsaklara uygulanan işkencelere karşı direnişi büyütülmesi, onların sesi olunması gerektiğine değindi.

Basın açıklamasında kurumlar hapishanedeki kadın tutsaklara yönelik kimlik kartı dayatması ve uygulanan sistematik işkenceye değinilerek direnişi örmeye ve onların sesleri olma çağrısı yapıldı.

Kadın kurumları bütün kadınları cumartesi günü saat 14.00’de Beyoğlu’nda yapılacak kadın tutsaklara kart atma eylemine çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu