Güncel

Erkekler Ekim ayı içerisinde 31 kadının öldürdü!

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, Erkekler Ekim ayı içerisinde en az 31 kadını öldürdü, 13 kadına tecavüz etti, 17 kadını taciz etti, 28 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 32 kadına şiddet uyguladı.

2017’nin ilk 10 ayında erkekler 242 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 77 kadına tecavüz etti, 207 kadını taciz etti, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 338 kadına şiddet uyguladı.

 

1 Ekim

Cinayet

* Kilis’te 15 Eylül’de polis memuru H.K.’nin boşanma davasının görüldüğü gün adliyede tabancayla saldırdığı karısı Özay Zorlu (25) ve kayınvalidesi Emine Zorlu (42) hayatını kaybetti.

Taciz

* Diyarbakır’da bir belediye temizlik birimi şefi M.T. aynı belediyede temizlik işçisi olan kadını taciz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* İzmir’de K.Ü. (36) eski karısı E.T.’yi (30) sopa ile darp ettikten sonra bıçaklayarak yaraladı. Erkek gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

* Manisa’da H.A. 12 yaşından küçük bir kıza cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

 

2 Ekim

Şiddet/Yaralama

* Kocaeli’de hastanede bir erkek, hemşire A.I.’yı kendisini duymadığı için darp etti. A.I. erkekten şikayetçi oldu.

Tecavüz

* Aydın’da bir erkek hırsızlık yapmak için girdiği evde uyuyan T.Y.’ye tecavüz etmeye çalıştı, kadının bağırması üzerine odaya gelen oğlu F.Y.’yi bıçakla yaraladı. Erkek kaçtı.

Çocuk İstismarı

* İstanbul’da çocuk eğitim ve spor merkezinde eğitmen O.S. (22) öğrenci A.B.’ye (11) cinsel istismarda bulundu. A.B.’nin olayı anlattığı annesi erkekten şikayetçi oldu. O.S. tutuklandı.

* Bolu’da D.D. kızı D.D.’ye (16) evde cinsel istismarda bulundu. D.D. annesiyle birlikte erkekten şikayetçi oldu. Suçlamaları reddeden, kızına sevgisini göstermek için dokunduğunu söyleyen D.D. tutuklandı.

 

3 Ekim

Şiddet/Yaralama

* Antep’te hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Ö.M. (32) boşanmak üzere olduğu karısı H.M.’yi (32) evinin önünde defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı. Cinayete teşebbüs eden erkek kaçtı. Ö.M.’nin başka bir ilde yaşadığı, boşanma davalarının duruşması için Antep’e geldiği ifade edildi.

Tehdit

* İzmir’de tecavüz suçundan yargılanan tutuklu T.S. ve A.K. müşteki avukatı S.Ö.’yü cezaevinden gönderdikleri mektupta öldürmekle tehdit etti. S.Ö. erkekler hakkında suç duyurusunda bulundu. (Sanıklar 12 Eylül’de görülen son duruşmada da S.Ö.’nün üzerine yürüdü, hakaret etti. Eylül ayında yaşanan bu iki olay 3 Ekim’de basına yansıdı)

 

4 Ekim

Cinayet

* Kastamonu’da E.K. altı aydır sığınma evinde kalan karısı Naime Koçakoğlu’nu (36) annesi, kardeşi ve oğluyla birlikte görüşmek için gittiği Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün çıkışında tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü, yanında bulunan sığınma evi görevlisi kadını yaraladı. Cinayetten sonra kaçmaya çalışan E.K. tutuklandı.

* Isparta’da İ.P. karısı Havva P.’yi av tüfeğiyle öldürdü. İ.P. cinayetten sonra kadının cesedini bir tarlaya gömdü. İ.P. cinayetten bir gün sonra teslim oldu.

* Tekirdağ’da hakkındaki uzaklaştırma kararı yeni biten H.Y. (66) boşanma davası açan karısı Fatma Yumuşak’ı (56) barışma teklifini reddettiği için defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Faili Belirlenememiş Cinayet

* Tokat’ta tekstil işçisi Arzu Dikal (42) iş dönüşü tabancayla öldürüldü.

Tecavüz

* Ankara’da O.U. (72) mendil satan işitme zihinsel engelli H.U.’ya (22) götürdüğü bir arazide tecavüz etti. Tecavüzden sonra kimliği kamera kayıtlarından belirlenen erkek tutuklandı.

Taciz

* Muğla’da M.A. durakta minibüs bekleyen iki öğrenci kadına aracına binmeleri için ısrar etti,  kadınların reddetmesi üzerine erkek ısrarına devam ederek kadınları taciz etti. Kadınların çevreden yardım istemesi üzerine gelen kişiler M.A.’ya saldırdı. M.A. gözaltına alındı.

Taciz – Tehdit

* İstanbul’da bir erkek şarkıcı Ç.’yi (25) ısrarla evine kadar takip etti, mesaj atarak öldürmekle tehdit etti. Ç. erkekten şikayetçi oldu, erkeğin takip ve tehditleri üzerinden ev adresini değiştirdiğini belirtti.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da M.S. (20) orgazm olmadığı için parasını geri istediği seks işçisi Ş.K.’yi (27) parayı vermediği için defalarca bıçaklayarak yaraladı. Kadının şikayeti üzerine erkek gözaltına alındı.

 

5 Ekim

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da polis memurları İ.K. ve İ.U. sokakta, yerde yatan Kırgızistanlı R.A.’yı  tekmeleyerek ve copla darp etti, saçından tutup sürükledi. Erkeklerin eylemi cep telefonuna kaydedildi ve sosyal medyada paylaşıldı. Açığa alınan erkeklerden biri önce tutuklanırken diğeri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan ve ardından serbest bırakılan R.A. hakkında polisin yumruk attığı iddiası üzerine polise mukavemetten soruşturma başlatıldı.

* Muğla’da esnaf M.O., 17 yaşındaki oğlu, yanında çalışan bir erkek ve E.G. ile birlikte önce sokakta köpeklere saldırdı, kendilerine müdahale eden ve o sırada köpeklerini gezdiren N.H.B. (36) ve C.K. (42) adlı kadınları darp etti. Darp raporu alan kadınların şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

* Aydın’da T.U. (45) 22 yaşındaki karısını “başka erkeklerle görüşüyorsun” diyerek bıçaklayarak ağır yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı.

* Antalya’da ampute basketbol sporcusu M.V.K. (30) markette kasiyer G.Ö.’yü (25) önce sözle taciz etti, kadının tepki göstermesi üzerine darp etti. Erkeğin saldırı anı güvenlik kamerasınca kaydedildi, görüntüler sosyal medyada yayınlandı. M.V.K.’nin aynı markette daha önce de çalışan bir kadını taciz ettiği ifade edildi. M.V.K. gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, bağlı olduğu spor kulübü M.V.K. ile ilişiğini kesti.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Antalya’da altı erkek ve iki kadın, Türkiye vatandaşı olmayan 12 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Tecavüz

* Antalya’da Y.Y. “cin çıkarma” bahanesiyle para karşılığı seans teklifiyle kadınlara cinsel istismarda bulundu. Y.Y.’nin iki yıl boyunca E.O.’ye tecavüz ettiği ve kadını dolandırdığı ifade edildi. Kadınların şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek cinsel istismar ve dolandırıcılık suçlarından tutuklandı. Y.Y.’nin benzer suçlardan kaydı olduğu ifade edildi. (Y.Y.’nin kaç kadına cinsel istismarda bulunduğu haberlere yansımadı)

Taciz

* Erzurum’da Suriyeli M.B. (23) sokakta tanımadığı E.T.’yi (19) teşhircilik yaparak taciz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

 

6 Ekim

Cinayet

* Manisa’da Y.G. (90) karısı Ganime Gökcen’i  (75) evinin bahçesinde çekiçle öldürdü. Cinayetten sonra komşularından yardım isteyen erkek tutuklandı.

Tecavüz

* Bursa’da kendisini belediye görevlisi olarak tanıtan K.Ç. (22) tanımadığı S.İ.’ye (24) sokakta tecavüz etmeye çalıştı, K.Ç. direnen kadını darp edip kaçtı. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek adliyeye sevk edildi.

Taciz

* Kütahya’da bir erkek internetten tanıştığı kadını ziyarete gittiği evinde taciz etti. Kadın evden kaçarak polis merkezine gitti, kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek adliyeye sevk edildi.

* İstanbul’da bir erkek, şarkıcı S.Ç.’yi ısrarlı takip etti, mesaj atarak taciz etti. S.Ç. tacizi katıldığı bir radyo programında anlattı ve can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Şiddet/Yaralama

* Çanakkale’de cezaevinden izinli çıkan O.K. (43) takip ettiği eski karısı A.K.’ye (40) ve kadının sevgilisi N.A. (32) adlı erkeğe demir çubukla saldırdı, A.K.’yi yaraladı. Çıkan kavgada N.A., O.K.’yı bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan N.A. bir süre sonra teslim oldu.

 

7 Ekim

Tecavüz

* Adana’da B.G. (29) sistematik olarak şiddet uyguladığı karısı Ö.G.’ye (29) tecavüz etti, 1 yaşındaki oğlu H.G.’ye işkence etti. Ö.G.’nin şikayeti üzerine erkek gözaltına alınırken, Ö.G. ve çocukları sığınmaevine yerleşti. B.G.’nin madde bağımlısı olduğu öne sürüldü.

Taciz

* Kastamonu’da bir ilçe müdürlüğünde memur T.S., iş arkadaşı E.Ç.’yi cinsel içerikli mesajlar atarak taciz etti, kadının şikayetçi olacağını söylemesi üzerine tehdit etti. E.Ç.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, idari soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldı.

* Tekirdağ’da Suriyeli İ.F. daha önce sözlü tacizde bulunduğu Suriyeli A.F.’ye asansörde elle sarkıntılık etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Şiddet

* İstanbul’da yayınevi sahibi ve yazar B.A. yayınevinde stajyer A.G.E.’yi darp etti ve hakaret etti.

 

8 Ekim

Cinayet

* Yozgat’ta S.K. (24) evden ayrılan ve ailesinin evine yerleşen karısı Özlem Gököz’ü (24), kayınvalidesi Zeynep Özçay’ı ve kayınpederi İsmail Özçay’ı evlerinde tüfekle öldürdü. S.K. cinayetten sonra sosyal medyada yaptığı canlı yayında pişman olduğunu söyledi ve intihar etti.

* Bolu’da Ö.Y. (39) eski karısı Gonca Y.’yi (34) boşandıktan bir gün sonra eşyaların paylaşımı için gittiği evinde bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

* Aydın’da E.D., S.Ç. ve üç erkek deniz yoluyla Yunan adalarına geçmek isteyen Eylem Gülçin Kanık’a (37) parasını aldıktan sonra tecavüz ettiler, boğarak öldürdüler ve delilleri yok etmek için cesedini yaktılar. Cinayetten iki hafta sonra yakalanan erkekler tutuklandı. Kanık’ın hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ve Türkiye’den kağıtsız bir şekilde çıkış yapmak için söz konusu erkeklerle anlaştığı öğrenildi.

Tecavüz – Şiddet/Yaralama

* Samsun’da R.P. tanıdığı A.İ.’ye (41) borç vermek için çağırdığı evinde tecavüz etmeye çalıştı, direnen kadını kezzapla yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaraladı. A.İ. yaralı halde evden kaçtı. Olaydan sonra kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcının itirazı üzerine İstanbul’da gözaltına alındı ve tutuklandı.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Tekirdağ’da O.A., M.O., Y.Ç. ve N.A. alıkoydukları K.Ö.’ye (40) zorla seks işçiliği yaptırdı. K.Ö., eve yapılan uyuşturucu baskını sırasında kurtarıldı. Erkeklerden üçü tutuklanırken biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

* Antalya’da üniversite öğrencisi Yeni Gineli A.M.B. Ugandalı H.M. ile Yeni Gineli C.N.’ye zorla seks işçiliği yaptırdı. A.M.B. zorla fuhşa teşvik ve insan ticareti suçlarından tutuklandı.

Taciz

* Zonguldak’ta iki erkek ve bir kadın, evlerinde bakıcılık yapan K.A.’ya cinsel istismarda bulundular, darp ettiler

 

9 Ekim

Cinayet

* Kars’ta M.E. (36) karısı Kevser Esmeray’ı (25) testereyle öldürdü. M.E.’nin testereyle odun keserken dengesini kaybettiği, testerenin kadının kolunu kestiği öne sürüldü. Kevser Esmeray kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

* Manisa’da N.A. (66) karısı Cennet Akkuş’u (55) mutfakta baltayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

* Tekirdağ’da K.G. (57) karısı Ayfer Gürbılak’ı (47) kıskançlık bahanesiyle defalarca bıçaklayarak öldürdü. K.G. olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alındı.

 

10 Ekim

Tecavüz

* Kayseri’de E.E. üvey annesi G.M.’ye evde tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Bursa’da G.E. annesi T.E.’yi içki parası vermediği için darp etti. T.E. erkekten şikayetçi oldu.

* Antalya’da B.H. (46) karısı N.H.’yi darp etti, kendisine engel olmaya çalışan oğulları K. (18) ve A.’yı (22) bıçaklayarak ağır yaraladı.

* Aydın’da A.Ç. (34) karısı M.Ç.’yi (21) evde darp etti, M.Ç. balkona çıkarak yardım istedi. Polis ekiplerinin gelmesi üzerine kendini yola atan A.Ç. gözaltına alındı.

* İstanbul’da hakim A.B. zimmet suçundan ihraç edilen savcı arkadaşı İ.T. ile birlikte seks işçisi sevgilisi L.A.’yı grup seks teklifini reddettikleri için darp etti. Olaydan sonra A.B. kadını şikayetçi olmaması için tekrar darp etti.  L.A. iki erkekten de şikayetçi oldu. HSK şikayet üzerine A.B. hakkında soruşturma izni verdi. (23 Eylül’de yaşanan bu olay 10 Ekim’de basına yansıdı)

Çocuk İstismarı

* İzmir’de kendisini spor öğretmeni olarak tanıtan E.A. bir okul çevresinde bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Velilerin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada zanlının kimliğinin E.A. olduğu belirlendi. Cezaevi firarisi olduğu öğrenilen E.A. yakalandı.

 

11 Ekim

Cinayet

* Zonguldak’ta S.U. (25) ve Ö.U. (17) anneleri Nazlı Uyanık’ı (44) bir erkekle evlenmeyi düşündüğü için defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkekler Ankara’da yakalandı. Nazlı Uyanık’ın kocasından şiddet gördüğü için bir süre önce sığınma evine yerleştiği, bir kadın arkadaşının desteğiyle Zonguldak’ta yaşmaya başladığı, kadının abisinin kendisine evlenmek teklif ettiği ifade edildi.

* İstanbul’da M.K. (41) eski karısı Sema Aslan’ı asansörden zorla çıkararak bina içinde tabancayla öldürdü. Bina içinde Sema Aslan’ın iki komşusunun bulunduğu, kadının yardım istediği, erkeğin polis olduğunu söylediği ifade edildi. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Sema Aslan’ın şiddet gördüğü için 2015’te boşandığı, M.K.’nin boşandıktan sonra kadını öldürmekle tehdit ettiği ve hakkında uzaklaştırma kararı verildiği öğrenildi. Boşandıktan bir süre sonra başka bir ülkeye giden M.K.’nin iki ay önce döndüğü ifade edildi.

* İstanbul’da E.O. baldızı Suriyeli Lina Hamit’i (20) evde kabloyla boğarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra evi ateşe verdi. Soruşturma sonunda gözaltına alınan E.O. kadını dedikodu yaptığı için öldürdüğünü söyledi. Erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Van’da M.S. ve oğlu M.H.S., komşusu G.İ.’yi (34) sokakta oynayan çocuklara hakaret etmemesi yönünde uyardığı için beyzbol sopasıyla darp etti. G.İ. hastaneye kaldırılırken gözaltına alınan erkekler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

* Kilis’te M.C. karısı S.C.’yi evde darp etti.

Çocuk İstismarı

* Edirne’de bir erkek, tanımadığı S.E.’ye sokakta cinsel istismarda bulundu, kız çocuğunun direnmesi ve bağırması üzerine erkek kaçtı.

* Aydın’da S.Ç. kızı B.Ç.’ye (16) cinsel istismarda bulundu. Öğretmenin yönlendirmesiyle B.Ç., S.Ç.’den şikayetçi oldu, S.Ç. tutuklandı. B.Ç. olaydan iki hafta sonra cinsel istismarın yaşanmadığını söyleyerek şikayetini geri çekti. S.Ç.’nin tutukluluğu devam ediyor. (İki hafta önce yaşanan bu olay S.Ç.’nin cezaevinde darp edildikten sonra kızının şikayetini geri çekmesi üzerine basına yansıdı)

* Tekirdağ’da G.S. beş yıl boyunca T.D.’ye (18) sistematik olarak cinsel istismarda bulundu. G.S. tutuklandı.

 

13 Ekim

Cinayet

* Düzce’de Iraklı A.Y.M. (53) karısı Zeynep Maadal’ı (42) bir erkekle ilişkisi olduğunu düşündüğü için evde boğarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

 

14 Ekim

Cinayet

* Elazığ’da A.B. (49) kızı Hilal Baş’ı (22) boğazını keserek öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

* İstanbul’da M.Y. (21) ısrarla takip ettiği Helin Palandöken’i (17) okuldan çıktıktan sonra pompalı tüfekle öldürdü, yanında bulunan iki erkek öğrenciyi yaraladı. Cinayetten sonra intihara teşebbüs eden erkek yakalandı. Helin Palandöken’in cinayetten bir süre önce sosyal medya hesabında “Gizli bir platonik sapığım var sokağa çıkmaya korkuyorum” yazılı paylaşımı yaptığı ortaya çıktı.

Tecavüz

* Düzce’de F.A. yengesine evinde tecavüz etmeye çalıştı, kadının direnmesi üzerine evden kaçtı. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Ankara’da N.A. arkadaşının annesi F.Y.’ye (61) gittiği evinde silahla tehdit ve tecavüz etti, kadının ziynet eşyalarını çaldı. Olaydan iki gün sonra yakalanan erkek tutuklandı. (28 Eylül’de yaşanan bu olay 14 Ekim’de basına yansıdı)

Çocuk İstismarı

* Afyon’da D.Y. zihinsel engelli K.C.’ye (17) götürdüğü evinde tecavüz etti. D.Y. tutuklandı. Soruşturma kapsamında beş erkeğin daha K.C.’ye cinsel istismarda bulunduğu tespit edildi. Altı erkek de tutuklandı. (Eylül ayında yaşanan bu olay 14 Ekim’de basına yansıdı)

* İstanbul’da 25 yaşında bir erkek kardeşinin okulunda öğrenci bir kıza tuvalette cinsel istismarda bulunmaya teşebbüs etti, kız tuvaletten kaçarak kurtuldu. Ailenin şikayeti sonrasında gözaltın alınan erkek serbest bırakıldı. Okul yönetiminin şikayetçi velileri tehdit ettiği öne sürüldü.

 

15 Ekim

Cinayet

* İstanbul’da H.B. (22) ablası Öznur Belli’yi (24) iş arkadaşı A.D. ile ilişkisi olduğunu düşündüğü için çalıştığı işyerinde öldürdü, ardından A.D.’yi üst sokaktaki iş yerinde ağır yaraladı. Erkek cinayetten sonra kaçtı.

Faili Belirlenememiş Cinayet / Şüpheli Ölüm

* Ankara’da Gülhan Gezer (37) evinde darp edilmiş halde ölü bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

16 Ekim

Cinayet

* Antalya’da S.Ö. (54) karısı Hanife Özen’i (47) ve kızı Esra Özen’i (23) tüfekle öldürdü. S.Ö. daha sonra bacanağı O.G.’yi gittiği evinde vurmaya çalıştı, erkeğin direnmesi üzerine S.Ö. kaçtı. S.Ö. cinayetten birkaç gün sonra ormanlık alanda yakalandı. S.Ö.’nün kredi borcu olduğu için cinayetleri işlediği öne sürüldü.

* Kocaeli’de E.S. evden ayrılan karısı Pınar S.’yi yerleştiği kuzenin evinde av tüfeğiyle öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı. E.S.’nin cinayeti Pınar S.’nin kuzeniyle ilişkisi olduğunu düşündüğü için işlediği öne sürüldü.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da C.Y. şarkıcı F.E.’yi cinsel ilişki teklifini reddettiği için öldürmekle tehdit etti, ardından darp ve hakaret etti. F.E., C.Y.’den şikayetçi olduğunu, tehdit  ve hakaretlerinin üç yıldır devam ettiğini, can güvenliği olmadığı için evine gidemediğini söyledi.

Israrlı Takip – Taciz

* İstanbul’da bir erkek, bir süredir ısrarla takip ettiği şarkıcı H.’nin oturduğu siteye girdi, kendisine müdahale eden görevlilerle arbede yaşadı. H.’nin erkekten şikayetçi olduğu ve yaşadığı evi değiştireceği ifade edildi.

 

17 Ekim

Taciz

* Samsun’da yolcu S.B. (46) tanımadığı yolcu N.K.’yi şehirlerarası otobüste öperek taciz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

 

18 Ekim

Cinayet

* Antep’te iş insanı C.P. (38) sistematik olarak şiddet uyguladığı dini nikahlı karısı Arzu Gültekin’i (31) ayrılmak istediği için aracında tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. C.P.’nin hakkındaki uzaklaştırma kararının cinayeti işlediğini gün bittiği ve başka bir suçtan cezaevinde bulunduğu, denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden çıktığı ifade edildi.

Faili Belirlenememiş Cinayet

* Ankara’da Kudret Yener (69) evinde boğazı kesilerek öldürüldü. Kadının ziynet eşyalarının çalındığı ifade edildi. Cinayetle ilgili soruşturma devam ediyor.

Şiddet/Yaralama / Cinayete Teşebbüs

* Bursa’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Ü.Y. (42) iki yıl önce evden ayrılan ve boşanmak isteyen karısı E.Y.’yi (38) iş yerine giderken defalarca bıçaklayarak yaraladı/öldürmeye teşebbüs etti. E.Y. yaralı halde kaçarak hayatta kaldı.  Cinayete teşebbüs eden erkek tutuklandı. Ü.Y.’ye üç aylık uzaklaştırma kararı verildiği, bu süre içinde kadını takip ettiği, yolunu kestiği ifade edildi.

 

19 Ekim

Tecavüz

* Düzce’de cezaevi firarisi D.H. ayrılmak isteyen sevgilisi H.K.’yi (20) kaçırdı, bir ay boyunca alıkoydu, farklı illere götürdü ve beş erkek H.K.’ye defalarca tecavüz etti. H.K. erkekten kaçarak hayatta kaldı ve Düzce’ye döndü. H.K. şehir merkezinde takip edildiğini düşünerek fenalık geçirdi, kaldırıldığı hastanede olayı anlattı ve erkeklerden şikayetçi oldu. Erkekler aranıyor.

Taciz

* Bolu’da bir beldenin belediye başkanı S.Ç. hemşire T.D.’ye cinsel tacizde bulundu, evinde alıkoydu. T.D. zorla tutulduğu evin balkonundan atlayarak kaçtı. S.Ç. tutuklandı. S.Ç.’nin üyesi olduğu siyasi partiden ihraç edildiği, istifasının istendiği ifade edildi.

Şiddet/Yaralama

* Konya’da T.D. karısı H.D.’yi darp etti. H.D. bu sırada erkeği bıçaklayarak yaraladı.

 

20 Ekim

Şüpheli Ölüm / İntihar iddiası

* Urfa’da E.T.’nin tüfekle intihar ettiği öne sürüldü. E.T.’nin annesi, kızının kocası ve ailesinin E.T.’ye tarafından sistematik olarak şiddet uyguladığını ve E.T.’nin onlardan biri tarafından öldürüldüğünü öne sürerek Savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Tecavüz

* İstanbul’da F.Y. (22) tanımadığı E.A.’ye (22) alt geçitte tecavüz etti, parasını çaldı. E.A. erkekten şikayetçi oldu. E.A. olaydan bir ay sonra otogarda yakalandı. E.A.’nın tecavüz ve gasptan kaydı olduğu ifade edildi. (26 Ağustos’ta yaşanan bu olay 20 Ekim’de basına yansıdı)

Şiddet/Yaralama

* Bolu’da U.T., karısı S.T.’yi evinin olduğu sokakta defalarca bıçaklayarak yaraladı. Erkek mahallenin müdahale edeceğini görünce kaçtı. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Adana’da M.M. sevgilisi M.T.’yi (36) uyuşturucu madde kullanmayı reddettiği için araçta bıçakladı, darp etti, araçtan attı. M.M. kaçtı.

 

21 Ekim

Faili yeni belirlenen cinayet

* Kocaeli’nde S.S.’nin Ekim 2016’da sevgilisi Elif Arslan’ı (31) öldürdüğü ortaya çıktı. S.S. tutuklandı. Arslan’ın ailesi Elif Arslan hakkında geçen yıl kayıp ihbarında bulunmuştu.

Taciz

* Bolu’da kahvehane işleten S.Ç. aynı mahallede oturan A.T.’ye cinsel tacizde bulundu. A.T.’nin akrabaları S.Ç.’yi darp ettikten sonra polis merkezine götürdü. A.T.’nin kocası S.T.’nin geçen yıl aynı mahallede oturan M.A.’ya (72) tecavüz ettiği, tecavüzden 25 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Şiddet/Yaralama

* Adana’da S.K. sevgilisinin kızı K.İ. ile birlikte eski karısı E.A.’yı adliye çıkışında darp etti. S.K. ve K.İ. gözaltına alındı. E.A.’nın telefonunu çaldığı gerekçesiyle S.K.’den şikayetçi olduğu, aynı gün davanın görüldüğü ifade edildi.

Çocuk İstismarı

* Sakarya’da halk otobüsü şoförü Ş.D., 13 yaşında kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkek tutuklandı.

 

22 Ekim

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da taksi şoförü erkek, yolculardan taksimetrede yazan tutarın üzerine para istedi. İtiraz eden kadın yolcuyu darp etti, elindeki palayla korkutmaya çalıştı ve kadının eşi olan futbolcu A.R.T.’ye küfür etti. Şikayet üzerine gözaltın alınan erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (25 Eylül’de yaşanan bu olay 22 Ekim’de basına yansıdı)

* İstanbul’da bir grup erkek, sokakta kağıt toplayıcısı genç bir kadına sözlü tacizde bulundu. Erkekler kendilerini uyaran kadının babası N.G.’yi kovaladılar, satırlarla saldırdılar. Olayda N.G. ve esnaf bir erkek yaralandı.

 

23 Ekim

Cinayet

* Afyon’da S.B. (39) karısı Ganime Başyiğit’i başına sert bir cisimle vurarak öldürdü. S.B. kadını bir yerden düştüğünü söyleyerek hastaneye götürdü, 10 gün yoğun bakımda kalan hayatını kaybetti. S.B. tutuklandı.

 

24 Ekim

Tecavüz

* İstanbul’da iş insanı D.Ö. yanında çalışan Özbekistanlı F.E.’ye tecavüz etmeye çalıştı, silah zoruyla çıplak fotoğraflarını çekti. F.E.’nün şikayetinden 46 gün sonra D.Ö. tutuklandı. D.Ö.’nün F.E.’ye yaklaşık bir ay süresince sistematik olarak cinsel tacizde bulunduğu ifade edildi. (27 Ağustos’ta yaşanan bu olay sanığın tutuklanmasıyla basına yansıdı)

Şiddet/Yaralama

* Eskişehir’de C.Y. (23) karısı G.Y.’yi (20) ayrılmak istediği için defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı. Cinayette teşebbüs eden erkek yakalandı. G.Y.’nin altı haftalık hamile olduğu ifade edildi.

Çocuk İstismarı

* Samsun’da G.K. (64) tanımadığı İ.O.’ya (14) otobüste cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesine yatırıldı.

 

25 Ekim

Şiddet/Yaralama

* Ankara’da F.G., annesi Ş.G. ve kız kardeşi İ.G.’yi  evde bıçakla tehdit ederek iki saat boyunca rehin aldı, evin camlarını kırdı. Polisin iknası üzerine teslim olan F.G.’nin psikolojik rahatsızlığı olduğu öne sürüldü.

Çocuk İstismarı

* Tekirdağ’da O.Ö. (40) yaşları 11-17 arasında değişen 12 kız çocuğuna, farklı zamanlarda gittiği çocuk parklarında cinsel istismarda bulundu. O.Ö.’nün sosyal medya hesaplarında ağırlıkla çocuk yaşta arkadaşlarının olduğu ifade edildi. Çevredekilerin şikayeti üzerine O.Ö. tutuklandı.

Taciz / Tehdit

* İstanbul’da E.K. ve H.G. şarkıcı G.E.’nin cep telefonuna tehdit mesajları attı, öldürmekle tehdit etti. G.E.’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada erkeklerin G.E.’nin eski kocasının tanıdıkları ortaya çıktı. Gözaltına alınan E.K. ve H.G. ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

 

26 Ekim

Seks İşçiliğine Zorlama

* Antalya’da üçü erkek dört kişi, iş vaadiyle Türkiye’ye çağırdıkları Türkiye vatandaşı olmayan 10 kadını seks işçiliğine zorladı. Gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Şiddet/Yaralama

* Maraş’ta B.D., karısı N.D.’yi eve geç geldiği gerekçesiyle sokakta darp etti. Çevredekilerin müdahale ettiği erkek gözaltına alındı.

* Sinop’ta B.Ö. (41) karısı S.Ö.’yü evde darp etti. Erkek gözaltına alındı.

 

27 Ekim

Cinayet

* Mersin’de bir erkek, eski karısı Ümmü İpek’i servis beklediği durakta bıçaklayarak öldürdü. Ümmü İpek 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

* Denizli’de şizofreni hastası olduğu öne sürülen A.G. (24) annesi Şennur Genişol’u (45) çekiçle öldürdü, erkek kardeşi M.G.’yi (15) yaraladı. Erkek cinayetten sonra intihar etti. (Fail şizofren olduğu için bu vakayı istatistiklere dahil etmiyoruz.

İntihar / Şüpheli Ölüm

* Isparta’da 24 Ekim’de tutuklanan trans T.’nin (22) cezaevinde intihar ettiği öne sürüldü.

Taciz

* Muğla’da üç erkek, plajda güneşlenen Ukraynalı U.Y. (63) ve iki turist kadını ısrarla masaj yapmak istediğini söyleyerek taciz etti. Erkekler dakikalarca kadınlarla konuşmaya çalıştı, masaj yapmak için ısrar etti.

 

28 Ekim

Cinayet

* Adana’da T.O. (32) Berivan Minaz’ı (21) tabancayla öldürdü. Cinayetle ilgili Berivan Minaz’ın arkadaşları olduğu öne sürülen T.O.’nun da aralarında bulunduğu dört erkek gözaltına alındı. T.O. tutuklanırken diğerleri serbest bırakıldı. T.O.’nun cinayet suçundan tutulduğu cezaevinden izinli çıktığı öğrenildi. Berivan Minaz’ın annesi T.O. ve arkadaşlarının bir suç örgütü olduğu ve T.O.’nun cinayeti Berivan Minaz’ın kendisi hakkında bilgi sahibi olduğu için öldürdüğü öne sürüldü.

* Antalya’da O.A. (68) birlikte yaşadığı sevgilisi Nazmiye Yıldız’ı (38) bıçaklayarak öldürdü, cesedini su kuyusuna attı. Cinayetten bir gün sonra teslim olan erkek, cinayeti kadının para istemesi üzerine işlediğini söyledi. O.A. tutuklandı.

Çocuk İstismarı

* Samsun’da okul kantini çalışanı A.A. (65) 8 yaşlarında iki kız öğrenciye okulda cinsel istismarda bulundu. Ailelerin şikayetiyle gözaltına alınan erkek tutuklandı.

 

29 Ekim

Cinayet

* İstanbul’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan E.Y. (38) ayrılmak isteyen ve boşanma davası açan karısı Selva Sağlam Yılmaz’ı (62)  direksiyon başındayken defalarca el ateş ederek öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı. Selva Sağlam Yılmaz’ın cinayetten 15 gün önce E.Y. tarafından bıçaklandığı, üç gün önce de erkek hakkında şiddet gördüğü için şikayetçi olduğu, E.Y.’nin beş ayrı suçtan sabıkası olduğu öğrenildi. Tutuklanan E.Y. ilk ifadesinde “Vicdanım rahat. Namus cinayeti. Arkadaşımla beni aldattı, yakaladım” dedi.

* Zonguldak’ta Ö.İ. evden ayrılan ve ailesinin evine yerleşen karısı Selma İnam’ı “çocuklara çamaşır getirdim” bahanesiyle çağırdığı sokakta defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. Ö.İ.’nin cinayetten iki gün önce Selma İnam’a zorla ilaç içirerek öldürmeye teşebbüs ettiği, kadının hastanedeki tedavisinden sonra ailesinin evine gittiği öğrenildi.

Tecavüz

* Aydın’da S.D. (53) komşusu F.Y.’ye (50) tecavüz etmeye çalıştı, kendisine engel olan kadının oğlu M.Y.’yi bıçaklayarak yaraladı. Olaydan iki ay sonra yakalanan S.D. cinsel istismar ve öldürmeye teşebbüsten tutuklandı. (İki ay önce yaşanan bu tecavüz olayı zanlının tutuklanmasıyla basına yansıdı)

 

30 Ekim

Çocuk İstismarı

* Samsun’da M.A. (24) dört erkek arkadaşıyla birlikte eski sevgilisi F.P.’yi (17) kaçırdı, M.A. bir çadırda F.P.’ye tecavüz etti. F.P. erkeğin kendisini götürdüğü evden kaçarak kurtuldu. M.A. gözaltına alındı.

* Manisa’da H.H.U. (65), komşusu E.E.’ye (8) cinsel istismarda bulundu. E.E.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. Cinsel istismar olayı E.E.’nin rehber öğretmenin yaptığı anketle ortaya çıktı.  (Sekiz yıl önce yaşanan bu olay E.E.’nin (16) şikayeti üzerine erkeğin tutuklanmasıyla basına yansıdı)

 

31 Ekim

Cinayet

* İstanbul’da İ.A. boşanma davası açan karısı Şenay Akdoğan’ı (35) direksiyon başındayken tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı.

Şiddet/Yaralama

* Antep’te bir erkek karısı F.C.’yi darp etti. F.C.’nin şikayeti üzerine erkek gözaltına alındı, evde birçok silah ve uyuşturucu madde ele geçirildi.

* Sakarya’da E.T. (36) kardeşi R.K.’yi (34) miras yüzünden çıkan tartışmada darp ve tehdit etti. E.T. gözaltına alındı.

Tecavüz

* Kocaeli’de Ş.Ö. aynı mahallede oturan zihinsel ve fiziksel engelli kadına farklı günlerde tecavüz etti. Erkek tutuklandı.

* Kayseri’de İ.A., R.H. ve A.F. iş götürme bahanesiyle araçlarına aldıkları komşuları Z.G.’ye (25) götürdükleri bağ evinde tecavüz etti, parasını gasp etti. Z.G. erkeklerden şikayetçi oldu, erkekler aranıyor.

Çocuk İstismarı

* Bartın’da voleybol takımı antrenörü N.B. (31) sporcu S.D.’ye (16) cinsel istismarda bulundu. Bir aydır N.B.’ye sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen erkek, çocuğun cinsel istismarı suçundan tutuklandı. N.B.’nin çalıştığı kurumla ilişkisi kesildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu