Güncel

Bergama “Utanç Davası” Sürüyor

İzmir: Bergama’da “Utanç Davası”nda bildik oyun, aynı sahne gösterilmeye devam ediliyor.

Tecavüzcülerin tutuklanma talebinin reddedildiği mahkemede “sanık” sıfatıyla tecavüzcüler salonda yoktu. Alıştırılmak istendiğimiz ancak her seferinde alışmak değil mücadele edeceğimizi haykırdığımız, bu zihniyetin yine oyunun aynı sahnesinin sergilediği mahkeme salonunda daha önce onlarca kadın katliamı davasında olduğu gibi tanıklık etmeye devam ediyoruz.

4 sahnedir TC’nin erkek mahkemeleri, savcıları, mahkeme heyeti, başkanı gibi bir dizi aynı zihniyetteki farklı figüranları tarafından ısrarla, ikiyüzlüce gerçekleştirilen bu oyuna karşı inatla, dayanışma ile “oyunu takip “ ediyoruz. Oyunda mağdur edilen 14 yaşında çocuğun çalınan düşleri için, sergilenen bu çirkin sahnenin yıkılması ve yürüttüğümüz mücadele ile TC mahkemelerinde kurulan oyunu bozmak için bugün 4. kez Bergama Adliyesi önündeydik.

İlk davasından bu yana İzmir’de birçok kadın örgütü tarafından takip edilen nadir bir dava olan Bergama “Utanç Davası”na bizler de YDK olarak müdahil olduk. İzmir’de başından bu yana düzenli takip ettiğimiz, erkek egemen zihniyetin utanç hanesine yazılacak olan bu davada yer aldık/alacağız.

Böylesi davalarda ısrarla kadın örgütleriyle gücünü birleştirerek kamuoyu yaratma, mahkemelerde baskı oluşturarak karara etki edebilmek adına oldukça önemli bir yerde durmaktadır.

Mahkemede Kadınlar Mağdur Edilmeye Devam Ediliyor!

Sabah saatlerinde Bergama Adliyesi önüne gelerek mahkeme salonuna girmek istedik ancak yine “salon küçük” iddiası ile karşılaştık ve içeriye 15 kadın alındı. Mahkeme salonundaki füguranlar “görevini” hızlıca yerine getirerek tutuklama talebi reddedildi. Üstelik tecavüzcü dışarıda elini kolunu sallayarak, 14 yaşındaki çocuğu çeşitli şekilde tacizlere devam ederken mahkeme heyeti dava ile hiçbir alakası olmayan “gelişmelerin” peşinde oyalama taktiği uygulamaktadır. Mahkemede savcı tecavüzcünün eşinden DNA örneği almayı talep ederek başka bir kadını mağdur etmektedir.

Çıkan kararı kadınlar sloganları ile protesto ederek her mahkemenin daha kitlesel olması gerektiğini vurguladı.

Kadınlar adına Ebru Dinçle tarafından yapılan açıklamada, süreç boyunca tecavüzcülerin ifadelerinin EA’ya dinletilmesi ile defalarca mağdur edilmesine karşı gerçek adaletin sağlanması için mücadele edeceklerinin altı çizildi.

Kadınlar ardından çıkan kararı Bergama sokaklarında yaptığı yürüyüşle protesto etti.

Mahkemenin bir sonraki tarihi olan 11 Şubat tarihinde daha kitlesel bir katılım sağlanması duyurusu ile eylem sonlandırıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu