Güncel

İzmir’de 25 Kasım’da genç kadınların isyan sesleri yükseldi!

İzmir: Ege Üniversitesi Kadınları olarak 25 Kasım günü kampüs içerisinde bir eylem gerçekleştirerek erkek şiddetine karşı genç kadınlara mücadele çağrısında bulunduk.

YDG’li Kadınlar olarak örgütleyicisi olduğumuz eylem için kampüs içerinde 2 haftalık yürüttüğümüz çalışmayla birlikte genç kadınları 25 Kasım’da sokaklarda isyanı birlikte büyütmeye davet ettik. Çağrımızı açtığımız YDK standında bildiri dağıtımıyla, kampüs içerisinde yaptığımız afişlemeler ve YDK imzalı “Reyhaneh Biziz, Biz Arîniz’iz, 25 Kasım’da Alanlara” pankartımızı asarak yaptık.

Eylemde fakülte ve kafe önlerinde ajitasyonlar çekilerek devam eden yürüyüş, 1 No’lu yemekhane önünde basın açıklamasıyla bitirildi. Açıklamada erkek egemen sistemin ve AKP zihniyetinin kadın kimliğimiz, emeğimiz, bedenimiz üzerinden yürüttüğü saldırılara değinilerek; Rojova, Şengal’de IŞİD’in saldırıları karşısında direniş ve mücadeleyi YPJ saflarında büyüten kadınlar selamlandı. “Arîn’den Kader’e sürüyor, sürecek mücadele” sloganlarıyla alkış ve zılgıtlarla eylem sona erdi. Ve akşam 19.30’daki kadın yürüyüşüne çağrı yapıldı.

İsyanımız direnen kadınlarla büyüyor

Alsancak’ta İzmir Kadın Platformu eylemine YDK dövizlerimizle birlikte güçlü bir katılım gösterdik. YDK olarak Ankara’da bir araya geldiğimiz 2.Kadın buluşmamızdan sonra “Reyhaneh biziz, Biz Arîn’iz” şiarıyla yoğunlaştığımız 25 Kasım çalışmalarımızın finalini Alsancak’taki kadın yürüyüşüyle sonlandırdık. YDK’ dan doğru güçlü bir katılım gösterdiğimiz kadın yürüyüşünde isyan seslerimiz birbirine karışarak coşkumuzla sokaklarda yankılandı.

Yürüyüş sırasında YDK imzalı “Reyhaneh Biziz, Biz Arîn’iz!”, “Kadın Kadındır, Çiçek Babandır!” sloganlarıyla mor spreylerimizle yazılamalar yaptık. Bornova sokağında YDK’lı bir yoldaşımızın yaptığı yazılamayı gören bir kişi, arkadaşımızın üzerine yürüyerek fiziki bir saldırıda bulundu. Bizler de kadın yoldaşımıza yapılan saldırı karşısında meşru öz savunmamızı yaparak devrimci şiddete başvurduk. Ve ardından yürüyüşteki kadın kitlesine erkek şiddetini teşhir ettik. Kadınların müdahalesiyle birlikte adamı alandan uzaklaştırdık ve yürüyüşümüze refleks koymuş olduğumuz iradenin coşkusuyla devam ettik.

Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Jîn, Jiyan, Azadî!” sloganlarıyla coşku içerisinde yürüyen kadın kitlesi, “Bijî berxwedana YPJ” , “Arîn Mirkan Ölümsüzdür” sloganlarıyla direniş ve mücadele sesini yükselten kadınlar, Kobanê’de direnen, ölümsüzleşen kadınları selamladı.

Kampüs Cadıları” nın Mc Donald’tan sallandırdığı pankartı “Kader Ortakaya, Kavgamızda Yaşıyor” , “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganlarıyla kadın kitlesi tarafından alkış ve zılgıtlarla selamladı. Yürüyüş Gazi İlköğretim Okulu önünde basın açıklaması Türkçe-Kürtçe yapılarak eylem sonlandı.

 

İzmir YDG’li Kadınlar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu