Güncel

Amed’de R.Ç kampanyası üzerine

17 yaşındaki R.Ç eşcinsel olduğu gerekçesiyle ailesi tarafından 2012’de Amed’de öldürüldü. Sürekli ertelenen mahkemenin son duruşması 30 Nisan 2013’te Diyarbakır’da görülecek.

Biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak bu duruma sessiz kalmamak ve olayı sahiplendiğimizi göstermek için R.Ç ve nefret suçuna maruz kalan tüm LGBT bireyler için üniversitede bir imza kampanyası başlattık.

Üniversitede ve kadın yurtlarında yaygın bir şekilde bildiri dağıtımı yaptık. İmza kampanyası ve bildiri dağıtımı sırasında olumlu tepkilerle karşılaştık. Ayrıca bu kampanya ile birçok kadınla diyalog geliştirdik.

İmza kampanyasına başlarken yaptığımız duvar gazetesi ve bildiri dağıtımıyla bu konunun ciddiyetini, öldürülen, yok sayılan, dışlanan LGBT bireylerin cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliğinden dolayı bu baskıya maruz kaldığını, bunun temelinde ise eril zihniyetin, toplumsal cinsiyetin yattığını belirtmeye çalıştık.

Arkadaşlarımızla fakültelerde ve yemekhanede bildiri dağıtımına çıktığımızda toplumsal kalıplaşmış yargılar ve homofobik anlayışlarla karşılaştık. Bu tepkiler bize bu konunun yakıcılığını ve aciliyetini bir kez daha hatırlattı.

LGBT Bireylere Yönelik Katliamlar Münferit Değil Sistematiktir!

Nefret Cinayetleri Politiktir!

 

(Amed’ten Bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu