Güncel

“Nefret saldırısının sebebi RANT!”

İstanbul – Bugün (10 Ekim) Çağlayan Adliyesi önünde biraraya gelen ve aralarında Kaos GL, Hebun LGBT, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin de bulunduğu LGBT dernekleri Avcılar’da translara yönelik saldırıyı ve saldırıya seyirci olan polis ile konu ile ilgili nefret içerikli haberler yapan Neşter Programı (Kanaltürk) hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bilindiği gibi 6 Ekim günü Avcılar’da Denizköşkler Mahallesi’nde bulunan Meis sitesi önünde biraraya gelen bir grup, LGBT bireylere yönelik nefretin zirve yaptığı sloganlarla bir yürüyüş gerçekleştirilmiş ve translara saldırmıştı. Bu saldırının ardından LGBT bireyler ve onlara destek veren kadınlar Çağlayan Adliyesi önünde buluştular.

LGBT dernekleri adına açıklamayı okuyan Oya Sultan, transseksüellere yönelik nefret kampanyasına bazı medya kuruluşlarının çanak tutması sonucu Avcılar’da olayın çok tehlikeli bir hale geldiğini dile getirerek sözlerine başladı.

Sultan “Sitede fuhuş yapıldığı öne sürülerek yapılan meşaleli yürüyüş ve sonrasındaki abluka sırasında yapılan konuşmalar transseksüellere yönelik bu saldırının asıl nedeni açıkça ortaya konmuştur: Rant!”  dedi ve Avcılar’da transların yaşadıkları bölgenin “kentsel dönüşüm” nedeniyle rant alanı olduğu için kendilerinin saldırıya maruz kaldıklarının altını çizdi.

 

“Suçu işleyenler kadar buna göz yumanlar da suçlu”

Kamu yöneticileri ve kolluk kuvvetlerinin transların güvenliğini sağlamakla görevli olduğunun altını çizen Sultan, 6 Ekim gecesi nefret yürüyüşünü yapanlar kadar polislerin ve diğer amirlerin suçlu olduğunu belirtti.

Savcılığa şikayet dilekçelerini veren transseksüel arkadaşlarının davasını takip edeceğini ilan ettiklerini belirten Sultan, ayrımcılığa karşı olan tüm kişi ve kuruluşları davayı takip etmeye çağırdıklarını dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu